Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u četvrtak je obilježena 31. godišnjica ubojstva trojice prometnih policajaca u Budačkoj Rijeci kod Krnjaka, koje su pobunjeni Srbi 4. kolovoza 1991. ubili iz zasjede.
U rafalnoj paljbi poginuli su policajci Mile Butina (24), Joža Milčić (20) i Zlatko Škrlac (31), dok je Nikola Rakocija teško ranjen.
Godišnjicu njihove pogibije obilježila je karlovačka Policijska uprava, čiji je načelnik Darko Bratić istaknuo da je zločin u Budačkoj Rijeci počinjen uime sumanute velikosrpske ideje.
Za njega su u odsutnosti pravomoćno osuđeni prošle godine Darko Kresojević, Đorđe Radujković i Stanko Tomić. Ranije je suđeno Mili Dakiću za poticanje na ubojstvo, no to se nije moglo dokazati, pa je optužnica izmijenjena u onu za oružanu pobunu i Dakić je oslobođen jer se za to djelo primjenjuje oprost.
U obilježavanju godišnjice pogibije trojice policajaca PU karlovačkoj su se pridružili i članovi Braniteljske udruge policijske ispostave Barilović (1990.-1995.) te preživjeli policajac Nikola Rakocija. Molitvu je predvodio policijski kapelan Andrija Markač.
"Spasio me motor 'stojadina', našeg službenog vozila", prisjetio se danas 60-godišnji Rakocija kojega su novinari zatekli prije komemorativne ceremonije u čišćenju spomen-obilježa.
Kaže da je mjesto na kojemu su napadnuti bio policijski punkt.
"Čim smo došli ujutro, započela je paljba iz automatskog oružja, tzv 'kragujevki', po našem automobilu s razdaljine tri do pet metara. Butina je vozio, ja sam bio suvozač, a dvojica kolega na zadnjem sjedalu. Nažalost, nisu imale nikakve šanse. Butina je prvi shvatio što se događa i reagirao, ali imali smo puške kojima je nespretno rukovati u vozilu, pogotovo u takvoj iznenadnoj situaciji", svjedoči Rakocija, koji nije istupao u službenom protokolu.
Oni koje su hrvatski sudovi u odsutnosti osudili kao počinitelje ubojstva i dalje su na slobodi. "Neslužbeno sam doznao da je jedan od njih ubijen u sporu sa susjedom u Srbiji", kaže Rakocija, no ne može sa sigurnošću reći koji bi to bio od trojice osuđenih.
"Nemoguće je opisati kakav film prođe čovjeku kroz glavu pred smrt. To sam iskusio tog dana prije nego što sam izgubio svijest. Najteža je pomisao da više nećeš vidjeti ženu i djecu", nastavio je Rakocija.
Kaže i da je godinama samo privatno dolazio na mjesto pogibije svojih kolega. "Izbjegavam protokole. Neću sada o tome zašto", kaže ne krijući razočaranje.
S karlovačkog područja u Domovinskom je ratu poginulo 46 policajaca te je u planu da se za njih postavi poseban braniteljski spomenik u Karlovcu, rekao je načelnik Bratić.
Sramota da nitko za to nije odležao ni minute... 20 godišnjak... 24 godišnjak ... 31 godišnjak... sve mladi ljudi pred kojima je život. I onda smradovi dođu po Hrvatskoj "komemorirati" nekakve "žrtve" Oluje, kao da je Oluja došla bezrazložno "iz vedra neba" koje je pokrivalo "nedužni srpski živalj i nejač, sve kuhare i vozače" 🤨