Zastupnik HRID-i Drago Prgomet zatražio je danas nakon stanke koju je zatražio u Saboru da se sazove posebna sjednica Sabora na kojoj će se raspravljati o akcijskom planu reformi koje Vlada planira provesti, jednako kao i o najavljenoj privatizaciji javnih poduzeća.
- Predlažem obzirom da se radi o vrlo osjetljivom pitanju, pitanju od nacionalnog interesa da Hrvatski sabor o tome raspravlja i sazove plenarnu sjednicu. O tome što su to strateška poduzeća i koja to poduzeća mogu ići u privatizaciju, a koja ne, a da ta odluka obveže sve Vlade, a ne da svaka Vlada pravi svoj plan privatizacija i svoj plan restrukturiranja kao da od svake Vlade počinje politički život u Hrvatskoj. Umjesto da trošimo energiju o bivšem predsjedniku, o komemoracijama, da vodimo ratove svojih očeva, bilo bi krajnje vrijeme da pođemo voditi računa o budućnosti vlastite djece barem dok ju imaju – poručio je Prgomet u Saboru koji zamjera što ne dobiva odgovor na pitanje koja će se poduzeća privatizirati.
- Kad čujete različite odgovore, nejasne odgovore, a imajući našu kratku povijest na umu, onda je potpuno jasno zašto su ljudi zabrinuti kada se spomene sama riječ privatizacija. Od toga da je privatizacija nažalost svojom nemoralnošću, nečistošću duboko bilježila modernu Hrvatsku pa do onih koji su iznevjerili svoje građane obećavajući da će ispraviti greške privatizacije. Podsjetit ću vas da je Državni ured za upravljanje državnom imovinom raspisao natječaj odnosno traži usluge savjetnika, citiram, za početnu i neovisnu ocjenu portfelja trgovačkih društava u vlasništvu RH prije donošenja odluke o privatizaciji trgovačkih društava u vlasništvu RH i to analizu stanja u 54 državne tvrtke, a kasnije se pokušalo neuvjerljivo opravdati ovaj natječaj odnosno najavu da se tek radi o analizi radi uvida u stanje. I to je moje prvo pitanje? Zašto se radi analiza u tvrtkama koje su već analizirane? Radimo analize analize da bismo valjda opet analizirali sve to što dobijemo kao podatke – komentirao je Prgomet. Prema njegovim informacijama, samo u HEP-u je, tvrdi, na analize stanja potrošeno preko 30 milijuna kuna, 50 milijuna kuna u Hrvatskim cestama, te čak 6 milijardi kuna u Hrvatskim šumama.
- Zašto su Hrvatske šume na tom popisu, ako se tvrdi da se neće privatizirati? Da, budimo potpuno jasni, HRID nije protiv privatizacije i doista ne smatramo da država treba imati udjela ili biti vlasnik 1400 poduzeća. Treba svakako privatizirati državna poduzeća za koje ne postoje niti ekonomski niti javni interes i koja se mogu natjecati na tržištu ali se privatiziramo, ali se protivimo bilo kakvoj privatizaciji šuma, zemlje i infrastrukture. Infrastrukture i javne usluge treba odvojiti. Javne usluge se mogu privatizirati ali infrastruktura ne, poput željeznice, poput prijenosa struje ili telekomunikacija – kazao je Prgomet.
Laburist Tomislav Končevski kaže kako se nada da Vlada ne planira rasprodavati Hrvatske šume i Hrvatske vode.
- Vi jedini koji sebe doživljavate domoljubima očekujete od svih nas da u to povjerujemo. Mislim da su devedesete godine pokazale koliki ste bili domoljubi i šta je značila privatizacija u Hrvatskoj i kako je ona prošla, kako je privatizacija prošla za te firme i za te radnike i općenito za državu – poručio je Končevski vladajućima. Pita zašto plaćati posebne savjetnike koji će analizirati poduzeća, kada u Državnom uredu za upravljanje imovinom radi 115 visoko obrazovanih djelatnika koji bi trebali obavljati taj posao, koji bi trebali brinuti da li ta poduzeća rade dobro ili ne rade dobro. Misli da do sad svaka reforma koja je predložena jest smanjenje nečega, nekih socijalnih prava i nečega gdje bi narod trebao davati više.
- Mislim da reforma, da ćemo raditi do 67 godina je jednostavno ludost. Ja ću vam to reći iz svojeg primjera. Ja sam profesionalni vatrogasac. Daj si vi zamislite sad mene sa 67 godina, ne daj Bože da se vama zapali kuća i da ja sa 67 godina moram ići gasiti požar u vašu kuću. A jedna druga situacija. Profesionalnog vatrogasca ne možete preraspodijeliti u kancelariju, jer mi kancelariju imamo samo jednu i to samo da se vode neke statistički, neki analitički podaci. Kud ćete njih staviti? Kud ćete staviti neke druge profesije isto poslije vijeka kad neće moći raditi? Kud ćete staviti zidara? Kud ćete te ljude staviti? Kamo će oni ići? Oni neće sigurno moći raditi više poslije 60 godina jer će biti totalno izraubani – komentirao je Končevski.
HDZ-ov Ivan Šuker kaže da je ključno pitanje jesmo mi stvarno spremni za reforme i da se neke stvari promijene u ovoj državi.
- Ključno je da Vlada ono što si postavi ciljeve da na kraju godine, na kraju mandata to provede. Dakle Vlada si je postavila četiri osnovne stvari a to je smanjenje deficita, smanjenje udjela javnog duga u odnosu na BDP, smanjenje nezaposlenosti, tj. povećanje zaposlenosti i gospodarski rast.
I temeljem toga razrađene reforme koje se trebaju provesti. Neke će se provoditi uz postojeće zakone, neki zakoni će se mijenjati i donositi će se potpuno novi zakoni – kazao je Šuker te dodao da, ako je netko za reforme dok je na vlasti, za reforme mora biti i kad je u oporbi.
- Ja sam jedan od onih koji je cijelo vrijeme govorio ovdje u protekle 4 godine da bez strukturnih reformi nema promjenu i svoju retoriku neću promijeniti ni u ove 4 godine jer naprosto bez toga nema promjena na bolje u Hrvatskoj. Očigledno je da nismo baš svi spremni na reforme, a bez reformi kolegice i kolege, ne mogu se ostvariti ovi ciljevi, a to je smanjenje deficita, smanjenje udjela javnog duga u odnosu na BDP i povećanje zaposlenosti i smanjenje nezaposlenosti – zaključio je Ivan Šuker.
>> Novac od ulaska u Sabor dodijelio mladim poduzetnicima
prgomet troši energiju na prilivodanje