Potpuno razumijem nastojanja učitelja, nastavnika i svih profesora da koriste svoje pravo i skrenu pažnju na svoje zahtjeve, i mislim da su oni to i učinili. No, s obzirom da štrajk traje stvarno dugo, i u fazi je da je svakodnevan, trebalo bi razmisliti o prihvaćanju ponude koja je na stolu, kao nekakvog početka, i potom nastaviti pregovore i put prema poboljšanju cijelog sustava – poručuje Danijel Slobođanac, ravnatelj OŠ Milka Cepelića iz Vuke nadomak Osijeka, koji je odlučio javno apelirati na kolege u prosvjeti.
Njegova škola broji 33 zaposlena, među kojima je 20 nastavnika. Na posao dolaze samo četiri učitelja. Učenika je ukupno 140 u dvije škole, u matičnoj u Vuki i područnoj u Beketincima. Za njih 40-ak nastava se održava redovno i svakodnevno, a riječ je u četiri niža razreda. Preostalih stotinu učenika posljednjih dana ostaje kod kuće. Pred ravnateljem Slobođancom izazovni su, kaže, tehnički zadatci.
- Treba organizirati nastavu za učenike koji dolaze, njih treba i prevesti do škole, a imamo problema i s informiranjem roditelja o štrajku. Primjerice, u utorak nam se srušila školska web stranica pa ih nismo mogli obavijestiti da za većinu učenika nema nastave, tako da su neka djeca došla u školu jer nisu znala trebaju li ili ne - prikazuje on.
- Radi se o učenicima koji su dijelom i putnici pa je tu i trošak prijevoza, a u autobusu sjede dva ili tri učenika. Bezbroj je problema tehničke prirode, zato i mislim da treba sjesti i krenuti od ponude koja je već na stolu, kako bi bilo najmanje štete – nadovezuje se Slobođanac, iza kojega je 20 godina staža u prosvjeti.
Problemi su to, ističe, koji se tiču učenika, "a zbog njih smo svi tu".
- Djeca imaju ustavno pravo na obrazovanje. Šteta je za sustav ogromna, a ne govorimo samo o brojevima, nego i o učenicima – poručuje ravnatelj.
Teško je procijeniti, dodaje, hoće li sindikatima oslabiti pregovaračka pozicija ako prekinu štrajk.
- Treba to gledati razumno. Pregovora trenutno nema. Imamo blok situaciju koju treba nekako razriješiti. Vlada je stavila ponudu na stol, a smatram da bi ju trebalo prihvatiti i onda dalje tražiti svoja prava, kroz određeno vremensko razdoblje. Postoje razni načini pregovaranja, a je li ovo i najbolji... Od nečega treba krenuti, pa idemo onda od onoga što je na stolu – zaključuje.
Gospodo u zemlji gdje ljudi rade za 3500 kuna od danas do sutra tražiti povećanje plaće od 6300 kuna je traženje kruha preko pogače. I s malom kvotom radnih sati, 9000 učenika palih na maturi, debaklovima na međunarodnim natjecanjima i 20% manje đaka i 29%više nastavnika u zadnjih 15 godina. Istina je da treba nažalost zatvoriti vdlik broj škola koje su financijski "mali uljanici".