klaićeva bolnica

Primili milijunsku donaciju, a 
od obnove onkologije još ništa

bolnica
Goran Jakuš/PIXSELL
Autor
Sonja Hoffman
24.11.2012.
u 13:22

Susjedne zemlje, slabijih mogućnosti, već su obnovile odjele za najteže male pacijente

Predstavnici udruga za djecu oboljelu od malignih bolesti iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Srbije okupili su se jučer u Klaićevoj bolnici i otkrili da su do prije nekoliko godina i njihovi teško oboljeli mališani imali jednako loše smještajne kapacitete kao i djeca koja se liječe u Klaićevoj bolnici.

Naime, ni nakon lanjske donacije Privredne banke Zagreb u iznosu od gotovo 16 milijuna kuna obnova i proširenje Odjela u Klaićevoj nije počelo, a ogorčeni roditelji još čekaju da se nešto pomakne s mjesta.

Imaju i apartmane

– Naš je odjel, jer je bolnica stradala u ratu, prije samo tri godine bio u staroj zgradi unutar kruga bolnice, a uvjeti su bili loši, slični ovima u Klaićevoj – rekla je Lejla Kamerić, predsjednica sarajevske Udruge za djecu koja boluju od raka. Danas, zahvaljujući obnovi, mališani imaju renoviran odjel koji u 9 soba za mališane uvijek ima spremna 23 kreveta.

– Iako još nema uvjeta da roditelji prenoće s djecom, oni su takvi da njima i djeci omogućuju ugodan boravak tijekom cijelog dana – istakla je L. Kamerić i dodala da je jedini problem to što BiH nema mogućnost liječenja malignih bolesnika transplantacijom koštane srži, no zato imaju ugovore za liječenje djece u Klaićevoj, Njemačkoj i Bologni.

– Ostali standardi liječenja potpuno su u skladu s protokolima u EU – tvrdi Kamerić. Srbija je pak u svom Institutu za majku i dete, osim obnovljenog odjela, mališanima oboljelima od malignih bolesti u krugu bolnice sagradila 12 apartmana kako bi s obiteljima mogli boraviti tijekom akutne faze liječenja.

– Nastojimo mališanima omogućiti što bolju skrb iako je, što se protokola liječenja tiče, ona u skladu s EU, no još uvijek postoje nedostaci. Stoga organiziramo potporu psihologa, socijalnog radnika, ali i brojne aktivnosti mališanima – rekla je Zorica Đogović, predstavnica beogradske udruge.

Nije prazno obećanje?

Zanimljivo je da Klaićeva bolnica, iako u lošijim uvjetima, na svom odjelu liječi mališane iz obje susjedne zemlje kada je riječ o transplantaciji koštane srži ili autotransplantaciji matičnih stanica jer oni takvo liječenje još ne provode. 

Iz uprave bolnice, tvrde, projekt obnove prvog i preuređenje drugog kata moglo bi se dovršiti tijekom sljedeće godine. Upravo je u tijeku crtanje projektne dokumentacije, a cijeli projekt stajat će oko 21 milijun kuna.

– Većinu je troškova pokrila donacija PBZ-a, dok će ostatak, nadamo se, platiti Ministarstvo zdravlja – rekao je ravnatelj Klaićeve Osman Kadić. Time će se, obećava, nakon 20 godina najtežim malim bolesnicima osigurati smještaj na dodatnih 450 metara četvornih drugog kata bolnice, uz dosadašnjih 190 na prvom, te 250 metara četvornih poliklinike.

Kako doznajemo iz zagrebačke udruge Ljubav na djelu, preuređenje odjela se nakon donacije PBZ-a kočilo jer je s drugog kata trebalo iseliti odjele poput neurologije i nefrologije.

Donatori sredstava su, kažu roditelji iz Udruge, nezadovoljni sporošću procesa.

– Nadamo se da priča o sredini 2013. nije još jedno prazno obećanje – rekla je Ljiljana Vuletić, predsjednica Udruge.

Komentara 2

OB
-obrisani-
13:43 24.11.2012.

A zasto se ne obnovi i ne modernizira ona djecja bolnica u Cavtatu umjesto da ceka da netko plati tesku lovu ispod stola=

OB
-obrisani-
16:54 24.11.2012.

U državi u kojoj svakodnevno čitamo o korupciji u zdravstvu PBZ je trebao biti obazriviji kod doniranja milijunskih sredstava za obnovu dječje onkologije. Potrebna je bila kontrola od samoga početka i ne dozvoliti da se sredstva koriste u druge svrhe.. Koliko toga je teško oboljeloj djeci do sada uskraćeno, te zar je humano da borave liječeći se u neadekvatnim uslovima. Zašto do sada roditelji nisu progovorili u javnosti, kako bi potakli novoizabranog ministra zdravlja na još jednu laž, te dokazanu nesposobnost kontrole Bolnice u Klaićevoj. Svi znamo što se tamo događa, u kakvim uslovima se radi, u kakvim prostorijama teško oboljela djeca koja nisu svijesna težine oboljenja provode svoje najteže dane, mnogi i poslijednje. Osim topline pojedinih liječnika i medicinskog osoblja, te u naručju svojih roditelja, bez obećanih pristojnih prostorija ništa ne vide. Donatori i Udruge oboljele djece zaštitite ih i kontrolirajte sredstva koja će biti utrošena u druge svrhe. Od Ministarstva ništa nećete dobiti. Od HZZO-a takođe, jer su učinkoviti tamo gdje imaju obostrane koristi.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije