Privatizacija tvrtki iz sustava IPK Osijeka d. d. godinama se najavljuje i odgađa, no čini se da je "Dan D" upravo danas, u četvrtak, i to na sjednici Vlade. Pred premijerom i ministrima trebali bi se naći prijedlozi modela privatizacije koji se svode na dvije opcije.
Na jednoj strani su Nadzorni odbor na čelu s Ivicom Pančićem te uprava koju sada vodi dr. Ivan Bačić. S druge strane je Hrvatski fond za privatizaciju na čelu sa zamjenikom predsjednika Krešimirom Starčevićem, a neslužbeno se govori da se u toj opciji najviše poštuje stajalište dopredsjednika Vlade Slavka Linića.
Pismena potvrda sukoba
"Odbace li se rukavice", mora se priznati da je na djelu zapravo otvoreni sukob Pančić - Linić, a pitanje je samo hoće li se o njemu javno progovoriti.
Postojanje sukoba potvrđeno je čak i pismeno. Neslužbeno doznajemo da su Ivica Pančić i Krešimir Starčević razmijenili prilično oštra pisma, a Pančić je čak zaprijetio da će se obratiti medijima.
Prepisku je u ponedjeljak počeo Starčević kada je pismeno zatražio sazivanje Glavne skupštine IPK na kojoj će se promijeniti odredbe Statuta, odnosno omogućiti rad uprave od jednog do tri člana, a broj nadzornika smanjiti sa sedam na pet.
Instalacija poslušnih
Tako bi, umjesto "neposlušnih", HFP instalirao sastav koji bi radio prema uputama HFP-a kao predstavnika države i najvećega dioničara. HFP još osporava legalnost ostavke Zvonka Eraka i imenovanje Bačića za novog predsjednika uprave, a upravu i nadzornike okrivljuje za opstruiranje Vladina programa konsolidacije i privatizacije. Upozorava da će tražiti izglasavanje nepovjerenja Pančiću.
Odgovor minsitra Pančića bio je još žešći jer Krešimira Starčevića optužuje da je Hrvatski fond za privatizaciju činio stalne pritiske na upravu i nadzornike IPK-a kako bi se profitabilne tvrtke prodale "strateškim partnerima", odnosno da želi pogodovati određenim interesnim skupinama koje bi bez javnog natječaja dobile sve što valja u IPK.
Uz opasku "čime je motiviran", Ivica Pančić pita Krešimira Starčevića zašto toliko inzistira na "strateškim partnerima", a ne dopušta da i profitabilne tvrtke budu prodane po ESOP programu.
Dok na "visokoj razini" traje prepucavanje, u Osijeku se osjeća sve veća uznemirenost radnika. Navodno se sprema i štrajk, i to već danas, pa je zapravo pitanje hoće li se i u Osijeku dogoditi "slučaj Valpovo".
BRANKO VRBOŠIĆ