dan sjećanja

Priznanja uručena Vesni Bosanac, Želju Sabi, Vesni Škare Ožbolt...

dragutin glasnović, vesna bosanac (1)
Foto: Branimir Bradarić
1/3
12.11.2011.
u 09:57

Zajednica povratnika Hrvatske Vukovarsko-srijemske županije nagradilo je one koje smatra zaslužne za razvoj ovog područja.

Ovogodišnji program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara započeo je danas konferencijom Zajednice povratnika Hrvatske Vukovarsko–srijemske županije kojom je obilježeno 20 godina progonstva građana Vukovara i Podunavlja.

Dragutin Glasnović, predsjednik ZPH županije Vukovarsko–srijemske, podsjetio je u svome izlaganju na desetine tisuća građana koji su pod prijetnjom rata i u strahu za svoje živote bili prinuđeni napustiti svoje domove. Govorio je i o aktivnostima ZPH u godinama tijekom rata ali i vremenu povratka, a ukazao je i na brojne inicijative koje su pokrenuli, prijedloge zakona, pritiske koje su vršili kako bi se ostvarili neki od ciljeva…

- Svakako da je tijekom ovih 20 godina učinjeno mnogo, ali se uvijek moglo i moralo više. Mislim tu prije svega na obnovu koja još nije gotova, njenu kvalitetu, a posebno na činjenicu da gospodarstvo Vukovara još uvijek nije stalo na svoje noge. Vukovar je nekada imao 27.000 zaposlenih a danas jedva 10.000. To se mora promijeniti i to će biti jedan od naših daljnjih ciljeva. Isto tako ustrajat ćemo na ratnoj odšteti Vukovaru i Vukovarcima kojima su razrušeni domovi kao i na pronalasku nestalih - rekao je Glasnović.

Na konferenciji su dodijeljena i priznanja građanima koje ZPH smatra zaslužnima za razvoj ovoga područja i uspješan povratak. Priznanja su uručena dr. Vesni Bosanac, Vesni Škare Ožbolt, Željku Sabi, Petru Brozoviću, fra Ivici Jagodiću, Igoru Rakoniću, Stjepanu Kraljeviću, Ivici Klemu, Željku Cirbi, Marinku Belji, Zdravku Galoviću, Mati Filkovcu, Zlatku Tomčiću, Biljani Pavlović, Višnji Mišin, Branimiru Bradariću i Ženskom odbojkaškom klubu Vukovar.

U okviru programa Dana sjećanja u Vukovaru je predstavljeno i treće izdanje romana pod nazivom Glasom protiv topova – Mala ratna kronika, ratne izvjestiteljice Hrvatskog radio Vukovara Alenke Mirković Nađ. Roman je istinita priča o nekoliko mjeseci prije i za vrijeme opsade Vukovara napisan pet godina nakon stvarnog događaja. Rečeno je da je to osobna ispovijest i kronika ekipe Hrvatskog radija Vukovar ali i izvorni hrvatski ratni roman kakvog do sada nismo imali. Svi događaji opisani u ovoj knjizi su stvarni kao i njeni likovi.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije