Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva jučer je bio poseban dan. U povodu obljetnice diplomiranja na Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, kako se tada FER zvao, generaciji inženjera koji su diplomirali akademske godine 1971./72. uručene su Zlatne diplome.
Generator novih ideja
Ovo vrijedno priznanje kojim se jedan od najboljih fakulteta u nas općenito odužuje svojim nekadašnjim studentima koji su ondje stekli inženjersko zvanje dodjeljuje se već više od tri desetljeća, još od 1991. godine. Donesena je tada odluka o dodjeli spomen-diplome diplomiranim inženjerima pedeset godina od njihova završetka studija. Kako ističu na FER-u, ponosni su što su njihovi inženjeri već više od stoljeća generatori novih istraživačkih ideja, spoznaja i inovacija pri čemu se radi o pojedincima koji su kroz povijest redovito preuzimali ulogu predvodnika u razvoju i implementaciji novih tehnologija. Početkom studija elektrotehnike u Hrvatskoj smatra se 1919. godina kada je u sklopu Kraljevske visoke tehničke škole započeo s radom Elektro-inženjerijski odjel. Riječ je, dakle, o ljudima rođenima u godinama neposredno nakon Drugog svjetskog rata a koji su diplomirali u također turbulentnim vremenima.
Prof. dr. sc. Vedran Bilas, dekan fakulteta, pozdravio je ovogodišnje laureate Zlatne diplome i istaknuo koliko je FER u međuvremenu narastao, u jednom periodu ove godine imao je čak 730 zaposlenih, a prednjači po povlačenju europskih sredstava za projekte. Više od trećine djelatnika zapošljava se o vlastitom trošku upravo zahvaljujući međunarodnom financiranju svojih istraživanja. Generaciju 1971./1972. čini 247 diplomiranih inženjera, a na svečanosti ih se okupilo 80-ak te je svakome od njih Fakultet elektrotehnike i računarstva odao počast čitanjem imena i uručenjem diplome. Prof. dr. sc. Zoran Vukić, ugledni znanstvenik s FER-a, također je jedan od laureata ovogodišnje Zlatne diplome.
– Ovaj je fakultet uvijek bio cijenjen jer su se na njemu obrazovali inženjeri koji su bili dobro prihvaćeni i traženi na tržištu rada. Za nas koji smo tada studirali svaki posjet tvornici značio je upoznavanje s okruženjem i tehnologijama koje će nas čekati po završetku studija. Na to nas vrijeme podsjeća nekoliko fotografija snimljenih u Končarevim pogonima 1972. Upravo su na tim fotografijama studenti koji danas slave 50. godišnjicu diplomiranja te će se na njima sigurno i prepoznati iako ja neke danas nisam prepoznao – rekao je prof. Vukić. Nastavio je kako je većina kolegica i kolega ostala u struci, a tek je manji dio odabrao neko drugo zanimanje. To je i generacija koja je prošla promjenu s analogne na digitalnu tehnologiju. Najveći aplauz prof. Vukić je dobio za podsjećanje kako je studij počeo kolokvijem iz logaritamskog računala, šibera. – Na ETF-u se 1968. godine, kada smo bili na prvoj godini studija, nabavlja prvo digitalno računalo, IBM 1130 te se iste godine počinje s kolegijem za elektronička računala – podsjetio je prof. Vukić govoreći kako se korak s napretkom 79-tih i 80-tih godina prošlog stoljeća održavao nabavkom elektroničkih komponenti iz inozemstva i njihovom ugradnjom u prototipove.
Mlade generacije
Suradnja s industrijom i tada je bila vrlo intenzivna, a upravo je industrija često diktirala i koji će se projekti razvijati. – Danas su na FER-u 223 projekta, od čega 60 međunarodnih i 163 domaća, istraživački laboratoriji i grupe FER-a okosnica su njegova razvoja. Današnji prioriteti diktirani su profitom, primjenom novih tehnologija koje se sve brže mijenjaju – kazao je zaključujući da će zbog tih sve brže razvijajućih novih tehnologija i mlade generacije proći ono što su i oni sami prolazili kod promjene analognog za digitalno, ali su današnji izazovi u tom kontekstu bitno veći nego u ono vrijeme.
Nakon dodjele Zlatnih diploma uslijedila su i priznanja nasljednicima ovogodišnjih laureata. Za najbolje studentske radove studenata FER-a u području elektronike, ostvarene u suradnji s industrijom, srednjim ili malim poduzećima uručene su nagrada "Željka Matutinović - Sunčica", a za osobito vrijedan diplomski rad iz polja računarstva nagrada "Stanko Turk". Na Svečanoj sjednici tradicionalno dodijeljene su i zahvalnice srednjim školama za istaknuti doprinos u srednjoškolskom obrazovanju studenata FER-a. Zahvalnice su dobile 23 srednje škole odnosno gimnazije.