Ova Vlada još se nije uhvatila u koštac ni s mirovinskom reformom, a već je najavila da će od iduće godine otvoriti novu frontu sa sindikatima – promjenu Zakona o radu, koja se po prirodi stvari uvijek pretvara u oštar sukob interesnih skupina. Poslodavcima, dakako, prava radnika nikad nisu dovoljno slaba, kao što i sindikatima ona nisu nikad dovoljno zaštićena.
Kao i kod svih drugih društvenih tema oko kojih se lome koplja istina je negdje u sredini. Gledaju li se prava na papiru, hrvatski se radnici mogu pohvaliti solidnom razinom zaštite, no zakon je jedno, a život i stvarna zbivanja u pogonima, uredima ili za blagajnom nekog dućana sasvim drugo.
Trgovkinje će vam se uvijek požaliti da rade “svetkom i petkom”, velike multinacionalne korporacije koje u svojim državama u 15 ili 16 sati gase svjetla svojih ureda, a nakon tog roka radnike ne smiju uznemiravati ni e-mail porukama, kod nas bez problema klizno radno vrijeme tumače kao rad do besvijesti.
Da ne ispadne kako su samo poslodavci crne vrane, ima prekomjerna zaštita i drugo naličje: u godinu dana samo sedam zaposlenih u javnom sektoru ocijenjeno je negativnom ocjenom, a svi drugi su odlični i vrlo dobri. Može neki nastavnik ili profesor do besvijesti maltretirati svoje učenike, ili ih pak ne naučiti ništa, a da mu ne padne ni dlaka s glave jer ni škola ni roditelji nemaju mogućnosti da se nešto promijeni.
Tko jednom uđe u državni sustav radno mjesto mu je zagarantirano do mirovine. Ulaz u privatni sektor vrlo često nije moguć a da odmah ne potpišeš bjanko otkaz. Vlada kaže da nam treba nova fleksibilizacija koja će, ako do nje dođe, opet lupiti po glavi zaposlenih u privatnom sektoru ili će pak proizvesti neželjeni kontraefekt: ohrabriti i one neodlučne da kupe kartu u jednom smjeru i odu u zemlje gdje su i radnička prava sastavni dio demokratske tradicije.
Hrvatskoj bi od česte promjene Zakona o radu puno više pomogla bolja kontrola postojeće radne regulative ili pak fokus na državne sustave koje doista treba mijenjati.
Od cijelog teksta kraj je dobar. Država bi trebala urediti javni sektor, a ne stalno mrcvariti poslodavce i zaposlenike. Dok se ne riješe problemi s uhljebima, nema naprijed...