Sindikati nisu bez razloga najavili štrajk jer će prije odluke o raspuštanju parlamenta Sabor izglasati i rebalans ovogodišnjeg proračuna.
Uz rebalans priprema se i privremeni tromjesečni proračun za 2016. godinu koji će novoj vladi dati prostor da na miru pripremi plan državne potrošnje u prvoj godini mandata.
Najveći će dobitnici predstojećeg rebalansa biti resori potpredsjednice Vlade Milanke Opačić i ministra obrazovanja Vedrana Mornara, koji će zajedno dobiti dodatnih 410 milijuna kuna u odnosu na početni plan. Konačni bi prijedlog trebao biti dovršen ovaj tjedan, a u Ministarstvu financija tvrde da rebalans neće povećati planirani deficit od 12,5 milijardi kuna, no to ne isključuje da neće biti povećanja rashoda. Prostor za ležerniju raspodjelu došao je s nešto većom stopom gospodarskog rasta od planirane, a iz Vlade su se već pohvalili da su u prvih osam mjeseci naplatili 3,2 milijarde kuna poreza više nego prošle godine. Dio tog viška poslužit će da se pokriju dodatni zahtjevi proračunskih korisnika.
Protiv siromaštva s tri lipe
Potpredsjednica Vlade Milanka Opačić kaže da će rebalansom dobiti oko 130 milijuna kuna za socijalna davanja. Glavnina novca otići će za roditeljske naknade koje roditelji primaju nakon što dijete navrši šest mjeseci. Ta je stavka, po svemu sudeći, bila potplanirana ili se iz nje posuđivalo za druge namjene. Manji dio od tih 130 milijuna kuna ide za povećana socijalna ugovaranja – zbrinjavanje beskućnika, udomljavanje djece, zbrinjavanje žrtava nasilja... zbog donekle pojačanih potreba za zbrinjavanje tih ugroženih kategorija građana. Iako je ministrica Opačić u svom resoru već preraspodijelila 26 milijuna kuna, došlo je, kaže, do manjeg probijanja proračuna, što će se pokriti dodatnom novčanom injekcijom. Sporazum o suradnji na mjerama suzbijanja energetskog siromaštva počinje se primjenjivati od 1. listopada, međutim opskrbljivači električnom energijom trebaju vremena da usklade svoje obračunske formule pa će po 200 kuna subvencije za listopad biti osigurano iz proračuna i u tu svrhu ide manji dio dodatnog novca namijenjenog socijalnim davanjima. Inače, od 1. studenoga opskrbljivači će tri lipe po kilovatsatu, koje sada uplaćuju u proračun za tzv. zelenu energiju, uplaćivati za suzbijanje energetskog siromaštva jer je Vlada s njima na taj način kompenzirala subvencioniranje građana.
Plaće na razini 2008.
– Mi smo s Ministarstvom financija prošli tjedan odradili sastanak upravo vezan za rebalans proračuna. Dogovoreno je da će Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta rebalansom dobiti otprilike 280 milijuna kuna. Taj nam je novac potreban za isplatu plaća do kraja godine, kao i za jubilarne nagrade, prijevoz te gradnju škola – kazao je zamjenik ministra znanosti, obrazovanja i sporta Roko Andričević. Na istom sastanku nije postignut dogovor o povećanju plaća za četiri posto za zaposlenike u obrazovanju i znanosti zbog čega su Sindikati vertikale obrazovanja najavili i štrajk. Kako neslužbeno doznajemo, samo za tu odluku trebalo bi pronaći još od 100 do 150 milijuna kuna. Ukupni izdaci za plaće proračunskih korisnika spušteni su na razinu iz 2008. godine, osnovica za plaće smanjivana je nekoliko puta, jednako kao i naknade. Sve dosadašnje vlade odbijale su uštede kroz smanjenje broja zaposlenih i otkaze, ali su rezale ukupna primanja. Milanovićevi bi ministri morali biti škrti kod krojenja posljednjeg rebalansa jer su lani prekoračili obveze koje je zemlja dobila unutar procedure prekomjernog deficita, a u samoj završnici parlamentarnih izbora očekuje se i nova ocjena Europske komisije.
>> Lalovac: Fer bi bio privremeni proračun da novoj vladi damo šansu
>> Sindikati Vertikale obrazovanja odlučili: Idemo u štrajk!
Ma daj ta socjalna davanja bi ja pola srezo i dao stvarno onima koji trebaju, osobno znam neke ljude koji imaju socjalna primanja a kupuje se na kilo duhan i samo cigara u čvaljama i loče pivo i onda ide po kućama pa kuka da nema šta jest, ma mrš!