REPORTAŽA Naši reporteri na odjelu lepoglavske kaznionice na kojem kaznu izdržavaju osuđenici srpske nacionalnosti

Protojerej na odjelu 4-b

plus_prot.jpg
import
10.01.2006.
u 18:29

Mir Božji, Hristos se rodi!" I u lepoglavskoj, najstrožoj kaznionici zatvorenoga tipa u Republici Hrvatskoj, u kojoj vremenski najdulje kazne zatvora za počinjena kaznena djela izdražava gotovo 700 zatvorenika, prekjučer, na Stefandan, dušobrižnik zagrebačke eparhije, protojerej Petar Oluić održao je svečano božićno bogoslužje za pravoslavne vjernike.

Posebni odjel
Riječ je o skupini koju čine 42 muškarca srpske nacionalnosti, među kojima ih najveći dio izdržava kaznu za ratni zločin počinjen tijekom velikosrpske pobune i agresije. Otkako je prije nešto više od dvije godine potpisan ugovor o međusobnim odnosima između Vlade Republike Hrvatske i Srpske pravoslavne crkve u našoj zemlji, svakog mjeseca redovito, a osobito u siječanjske božićne dane, Lepoglavu pohodi pravoslavni svećenik. Njegovo je vjerničko stado, istina, od prošle godine manje za 10 osuđenika koji su podnijeli zamolbu te su premješteni u zatvorske ustanove Srbije i Crne Gore. Od 42 preostala zatvorenika iz odjela 4-b, koji je potpuno odvojen od ostalih dijelova kaznionice, 11 ih već ima povlašteni status, odnosno pravo na rad i kretanje na ratarsko-stočarskim, vrtlarskim, šumarskim i inim poslovima poluotvorena tipa, izvan pet metara debelih zidina od crvene opeke.

Zahvaljujući razumijevanju dužnosnika Ministarstva pravosuđa, odnosno ravnatelja njegova Središnjeg ureda Uprave za zatvorski sustav, mr. Ive Damjanovića, "Večernji list" je dobio prigodu nazočiti obraćanju Bogu onih koji su prekršili zakonske norme te njihovu susretu s duhovnim pastirom. Bogoslužje je vodio protojerej Petar Oluić, jedan od rijetkih svećenika SPC-a koji je i tijekom teških ratnih dana ostao sa svojim prorijeđenim vjerničkim stadom u Sisku i njegovoj okolici.

Formular
Ali, vratimo se prekjučerašnjem bogoslužju. Dok otac Petar navlači svečani habit i priprema nezaobilazne ikone svetaca, koje vjernici u pravoslavnim crkvama obasipaju milodarima, prvotno nepovjerenje i zazor mladića i starijih brkajlija naborana lica u jeans-odorama prema novinarima se topi. Tu je s digitalcem u ruci i fotograf zatvorskih novina, gospon Lojzek Špićko.

Trojica pristaju na razgovor u četiri oka o vjerskoj duhovnoj hrani, čeličenju u vrijeme izolacije iz društva i svojevrsnoj odgojno-psihološkoj potpori i terapiji, pa čak i na fotografiranje. Potpisuju formular kaznioničkoga ravnateljstva o pristanka na takvu, posrednu komunikaciju s javnošću. Nakon što je liturgija zvršila, dvoranu napuštaju i pripadnici pravosudne policije. Slijede pojedinačni razgovori s ocem Petrom o životnim problemima zatvorenika i članova njihovih obitelji.

Primjerice, o mogućem besplatnom prijevozu supruga i djece od Bosanske Dubice do Lepoglave ili o mogućem novom transferu petorice zatvorenika u Srbiju i BiH.


Miodrag Balint: Tražio sam srbijanski zatvor

U mojoj se obitelji u baranjskoj Dardi baš i nije držalo do pravoslavlja. Iz tradicijskih smo razloga prakticirali narodne vjerske običaje. Više se pažnje poklanjalo idejama Partije kazao je prijeratni zidar Miodrag Balint te nastavio: Živio sam u Srbiji, a uhvaćen sam na povratku. Osuđen sam u Osijeku za ratni zločin na sedam godina i ovdje sam već dvije i pol godine. U Srbiji, u Irigu, vrlo siromašno žive žena, dijete i moji starci, s kojima kontaktiram telefonom. Iako nisam veliki vjernik, tako stječem duhovni mir i dobivam snagu za sva iskušenja. Nemam namjeru ostati u Hrvatskoj, tražio sam prebacivanje u srbijanski zatvor.


Pavle: Ne treba miješati vjeru i politiku

U nesretni sam rat ušao iz patriotskih razloga. Križ pod vratom stalno nosim iako vjeru ne treba miješati s ratnim nevoljama i politikom. Navika je to iz obitelji. Držali smo do obiteljske krsne slave sv. Đurđa. U ovim se okolnostima, jednostavno, mi pravoslavci ne možemo dijeliti na praktične vjernike i one druge. Preostaje mi još devet godina uzništva. Vratit ću se svojim najdražima, sinu, majci, nećacima i sestri. Bit će to bez kajanja jer sam branio svoju obitelj i svoj srpski narod kazao je Pavle.


Lepoglava u brojkama

- Najstroža kaznionica zatvorenog tipa u RH, s vanjskim osiguranjem pravosudne policije i trenutačnih 700 zatvorenika koji izdržavaju kaznu dulju od pet godina ili povratnici, recidivisti, bez obzira na duljinu kazne.

- Prosječna kazna više od devet godina, a više od 30 zatvorenika izdržava kaznu tzv. dugotrajnoga zatvora, između 20 i 40 godina, dvojica maksimalnu od 40.

-Čak 38 posto osuđenih počinilo je teška kaznena djela ubojstva ili pokušaja ubojstva, a 50 posto su povratnici, recidivisti.

-Drugu kategoriju zatočenih, s više od 20 posto, čine počinitelji imovinskih delikata.

-Treća je kategorija počinitelja kaznenih djela zaštićenih međunarodnim pravom, a odnose se na zloporabu opojnih droga i ratni zločin.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije