Najavu iz Muzeja bl. kardinala Alojzija Stepinca da će sudjelovati u Noći muzeja u petak 1. veljače od 18 do 23 sata dočekao je hitri "protuudar". I to sa samoga Kaptola, tj. od vlč. Stjepana Razuma, predsjednik Hrvatskog kulturnog društva sv. Jeronim, koji je u javnosti poznat i kao "ravnozemljaš" i osporavatelj jasenovačkoga mita, pa njegovi nastupi u javnosti rijetko ostavljaju ravnodušnima njegove neistomišljenike.
"Pa, nije moguće, da i crkvene ustanove sudjeluju u djelima tame i noći! Nas je Krist Gospodin pozvao da hodimo po danu i širimo svjetlo, a ne noći i tamu! Stjepan", napisao je vlč. Razum u odgovoru u elektronskoj pošti na poziv za sudjelovanje u Noći muzeja, odgovorivši svima koji su se našli na listi pozvanih.
Inače, Muzej bl. kardinala Stepinca već je sudjelovalo prijašnjih godina u Noći muzeja, pa je tako 2017. bio tematski posvećen glazbi kroz izlaganje „Opus akademika Anđelka Klobučara u čast Alojziju Stepincu” mr. art. Miroslav Martinjak, profesor Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta, predstojnik Instituta za crkvenu glazbu „Albe Vidaković” i „regens chori” zagrebačke prvostolnice te slušaonicom orguljaša Pavla Mašića koji je izveo izabrane skladbe Anđelka Klobučara.
Muzej bl. kardinala Stepinca prvi je puta u Noći muzeja sudjelovao 2015. kada je predavanje održao prof. dr. Jure Krišto s temom "Neumoljiva propaganda protiv Stepinca", a britanski povjesničar dr. Robin Harris s temom "Hrabrost – najviša Stepinčeva krepost", nakon čega su uslijedila svjedočanstva Ane Beno i Marijane Brkan (rođ. Beno) iz Dubrovnika. Marijana je ozdravila od cerebralne paralize po zagovoru blaženog Alojzija Stepinca, nakon što ju je njezina majka Ane, znajući dijagnozu, uzela iz bolnice te odnijela na Stepinčev grob i napravila zavjet. To je čudo priznato u postupku za proglašenje Stepinca blaženim.
Ne zna se što je vlč. Razuma zasmetalo u otvaranju vrata Muzeja bl. kardinal Stepinca ove godine pa je ovako reagirao.
Pogledajte video sa zadnje Noći muzeja:
Znači, od sad više nema polnoćki?