Nakon stagnacije u siječnju, veljača je donijela rast cijena od 0,2 posto, pokazala je prva procjena Državnog zavoda za statistiku. Na godišnjoj je razini inflacija usporila na 11,9 posto. Gleda li se trend, u veljači nije bilo poskupljenja hrane u odnosu na siječanj, usluge su skočile 0,1 posto, a energije značajnijih 0,8 posto. Grčka i Italija također imaju rast cijena od 0,2 posto.
Godišnja stopa inflacije u europodručju u veljači je bila 8,5 posto te je lagano usporila s 8,6 posto mjesec dana ranije, s tim što najveću inflaciju ima Latvija, čak 20 posto, a najnižu Belgiji 5,5 posto. Dosad su najnižu inflaciju imali Francuska i Španjolska ali su i te dvije zemlje kleknule u veljači s mjesečnom inflacijom od jedan posto.
Identično povećanje cijena na mjesečnoj razini bilježi i Njemačka gdje je godišnja inflacija 9,3 posto. U veljači je Hrvatska, kao najmlađa članica eurozone, bila u skupini zemalja s najmanjim skokom cijena u odnosu na siječanj. Sve to pokazuje da je promjena valute u prva dva mjeseca 2023 godine imala neznatan utjecaj na cijene u Hrvatskoj. U Sloveniji su, naprimjer, cijene u veljači rasle 0,6 posto, Austirji 1,3 posto, Slovačkoj 1,2 posto, Irskoj 1,4 posto.
VIDEO: Inflacija usporava, ali više od 50% hrane kupuje se na akciji
Jaka hrvatska ekonomija melje inflaciju...