ECO BIANCO

Prvi hrvatski ekodeterdžent osmislio bankar

Željko Belec, inače iz Vukovara, suvlasnik je tvrtke koja proizvodi deterdžent s još dvoje partnera
Foto: Davor Javorović/Pixsell
1/5
23.09.2016.
u 18:30

Uzeli smo klasičan kvalitetni deterdžent koji se ne može kupiti u Hrvatskoj i razvili iz njega svoju formulu – kaže suvlasnik Željko Belec

Dvije su godine razvijali formulu u talijanskim laboratorijima. Skup je to posao, a novca baš i nisu imali. Uspjeli su pa na naše tržište stiže prvi hrvatski ekološki deterdžent Eco Bianco.

Izbacili alergene iz praška

Zadovoljili su stroge zahtjeve Europske komisije i izborili znak Ecolabel.

– Umjesto optičkog izbjeljivača, najvećeg toksida i alergena u deterdžentima, mi smo stavili izbjeljivač na bazi kisika. Nikla je, primjerice, manje nego u kremi za lice – opisuje nam Željko Belec, jedan od troje suvlasnika tvrtke Ecology 108.

Neke su tenzide, nastavlja, potpuno izbacili jer, iako peru, štete okolišu. Deterdžent ne izaziva alergije i potpuno je biorazgradiv.

Željko Belec inače je bankar po struci, a ideja da proizvode deterdžent rodila se u razgovorima sa starim prijateljem iz Pule koji pak ima iskustva u kemijskoj industriji. Iskoristili su, stoga, i njegova poznanstva pa su se zaputili u Italiju.

– Uzeli smo klasičan kvalitetni deterdžent koji se ne može kupiti u Hrvatskoj i razvili iz njega svoju formulu. Ta je formula morala zadovoljiti Europsku komisiju i vrhunski prati – kaže naš sugovornik.

Pridružila im se ubrzo i nova partnerica iz Italije, a da nisu svi bili povezani prijateljstvom, teško bi, uvjeren je, stigli do konačnog proizvoda.

– Da se sve temeljilo na ekonomskoj osnovi, ne bi bilo ničega jer novca nismo imali. Analize stoje desetke tisuća eura, a zahvalni smo što su nam Talijani puno pomogli, da prođemo jeftinije – dodaje Belec.

Stroga europska pravila

Europska su pravila stroga, morali su paziti kako na sastav tako i na ambalažu. Mjerica za prašak, primjerice, mora biti kartonska kao i, naravno, kutija.

– Za dobivanje certifikata treba od tri do osam bodova, mi smo dobili svih osam – ponosan je on.

Hrvatski kupci moći će ga uskoro kupiti po cijeni od 46,50 kuna za 1,2 kilograma.

– Sadržajem jedne kutije rublje je može oprati od 20 do 50 puta, ovisno o temperaturi na kojoj ga se pere – objašnjava Belec.

Prve kutije ekološkog deterdženta proizveli su u Italiji, no spreman je pogon u Puli pa će proizvodnju nastaviti na domaćem terenu. Kako je Željko Belec Vukovarac, još u samim začecima pokušao je zainteresirati tadašnju gradsku upravu da posao pokrene upravo u svom gradu. Sluha, kaže, nije bilo pa su se smjestili u Istri.

>> Profesija izumitelj – 20 godina života od malih inovacija

Komentara 3

JZ
Jedan_Zagrepčanec
23:08 23.09.2016.

Sigurno je dobar za pranje novca...

Avatar ivica48
ivica48
07:57 24.09.2016.

To ti je isto kao sto su prodavali naivnima onu cudnu kuglu

CI
cirab10
08:44 24.09.2016.

to je samo za pranje novca.....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije