PROSVJED LIJEČNIKA

Prvi štrajk liječnika

28.06.2002.
u 00:00

* Ministar zdravstva upozorio ravnatelje zdravstvenih ustanova da su dužni osigurati uvjete za normalan rad

Premijer Ivica Račan započeo je jučerašnju redovitu sjednicu Vlade upozorenjem da će Vlada "energično reagirati" na današnji štrajk liječnika, ali rasprava o štrajku nije se povela na dijelu sjednice koja je otvorena za javnost. Naknadno je, međutim, Vlada reagirala priopćenjem u kojemu stoji da je "najavljeni štrajk liječnika nezakonit, a zahtjevi njihova sindikata neprihvatljivi". Štrajk je, prema mišljenju hrvatske Vlade, nezakonit jer nije proveden postupak mirenja, pa stoga vrijeme provedeno u štrajku neće biti plaćeno.

Vlada u svom prioćenju uopće nije ulazila u razloge štrajka, niti je komentirala opravdanost zahtjeva za povećanje liječničkih plaća, iako se u kuloarima moglo čuti da su javni službenici uopće, pa tako i liječnici, posljednji u državi koji bi trebali štrajkati jer im se plaće isplaćuju na vrijeme, bez kašnjenja, zajedno sa svim dodacima.

Štrajk može zabraniti samo sud

Iako je premijer zaprijetio "energičnim reagiranjem", koje bi se, na primjer, u praksi moglo svesti na traženje sudske zabrane štrajka ili uvođenje radne obveze za liječnike, očito je da je u raspravi među ministrima prevladalo mišljenje da s liječnicima ne treba ulaziti u otvoreni rat. Jedino sud, naime, može neki štrajk proglasiti nezakonitim, a ako bi se to dogodilo, sindikat koji je organizirao nezakonit štrajk snosio bi i posljedice takva postupka: primjerice, troškove koji nastanu u sustavu zbog štrajka.

Iz Vlade upozoravaju da je ministar zdravstva Andro Vlahušić jučer dopisom upozorio ravnatelje svih zdravstvenih ustanova da su dužni osigurati uvjete za normalan rad ustanova i pružanje liječničkih usluga pacijentima. Stav je Vlade da štrajk nije dopušten u prostorijama zdravstvenih ustanova koje su namijenjene obavljanju liječničke djelatnosti.

- Nije točno da je štrajk liječnika nezakonit - kategoričan je predsjednik Hrvatskoga liječničkog sindikata dr. Ivica Babić, neugodno iznenađen stavovima hrvatske Vlade.

- Održavanje štrajka upozorenja najavili smo 18. lipnja Udruzi poslodavaca, HZZO-u, Ministarstvu zdravstva i svim ravnateljima na terenu. Imamo pisani odgovor Udruge poslodavaca da je priprema i organizacija štrajka sukladna Zakonu o radu. A od ministra zdravstva tek smo dan uoči štrajka dobili pisanu obavijest o nezakonitosti štrajka jer, navodno, nije proveden postupak mirenja. A u međuvremenu smo dva puta bili kod njega, 18. i 26. lipnja. Zar to nije svojevrsni postupak mirenja? - pita se dr. Babić.

- Ako nije bio, onda nam je ministar to mogao jasno i otvoreno reći. On je samo kategorički odbio ne samo sve štrajkaške zahtjeve nego i sve sindikalne prijedloge o tome kako probleme riješiti. U krajnjoj liniji, HLS nije potpisao temeljni kolektivni ugovor, pa i ne znam o čemu bismo se morali miriti. No, mi smo i dalje spremni prihvatiti svaki razgovor, pa i, ako nam se dokaže, prihvatiti da smo učinili neki propust. Dva puta - napominje dr. Babić - tražili smo razgovor kod premijera Račana. Nikakav odgovor nismo dobili.

Ministar zdravstva i Vlada imaju za javnost potpuno drukčije tumačenje održavanja liječničkog prosvjeda i odbacuju sve argumente liječnika. Sindikat i Udruga poslodavaca smatraju da je štrajk zakonit, Ministarstvo zdravstva i Vlada da je nezakonit. Očito je da arbitar, kaže dr. Babić, mora biti netko treći, a to je možda sud.

Prijeti i opći štrajk

U Vladinu priopćenju kaže se i to da je održavanje štrajka liječnika u zdravstvenim ustanovama nezakonito, na što je predsjednik HLS-a komentirao: - Zar nas Vlada želi izvesti izvan ustanova, u krug bolnica? Ako se to dogodi, onda će oni snositi i odgovornost za to.

Nedoumice koje su se pojavile o različitim tumačenjima zakonitosti održavanja štrajka liječnike ipak nisu pokolebale.

U zdravstvenim ustanovama jučer se organizirao posao kako bi svi hitni pacijenti bili na vrijeme zbrinuti. I sve je praktički spremno za štrajk upozorenja koji će trajati od 7.30 do 15.30 sati, koji će biti zapamćen i kao prvi prosvjed liječništva u Hrvatskoj te koji bi, ako se ne ispune štrajkaški zahtjevi, mogao eskalirati i u opći štrajk.

Lj. Gatarić, D. Glavina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije