Mladi ekonomisti

Dva studenta pokazala kako uspješno srezati proračun i smanjiti javni dug

studenti ekonmisti
Foto: Udruga Lipa/Facebook
1/4
25.01.2016.
u 21:35

Dosadašnja politika toleriranja visokih deficita i čekanja da gospodarski rast donese uravnoteženje proračuna nije se pokazala uspješnom

Udruga poreznih obveznika Lipa pojačava pritisak na novu vladu da smanji poreze i sreže državnu potrošnju, a kao predlagače oštre fiskalne prilagodbe promovirali su dvojicu studenata Ekonomskog fakulteta Ivana Majića i Mateja Bulu. Studenti su u zaokruženoj prezentaciji predstavili plan po kojemu bi novi hrvatski premijer trebao srezati svoj prvi proračun za  4,6 milijardi kuna ukoliko želi smanjiti javni dug.

Nakon oštrog rezanja potrošnje u prvoj godini mandata, kombiniranog sa smanjenjem korporativnih poreza,  u iduće tri godine  uslijedila bi blaža prilagodba teška  samo jednu milijardu kuna svake godine.  Studenti Majić i Bule predlažu  tako da se plaće smanje za 1,5 milijardu kuna, mirovine za jednu milijardu, subvencije za 1,4 milijarde, a ostatak bi uzeli različitim udrugama i resorima. Mlade bi ekonomske snage u četiri godine  iz prodaje državnih udjela  u različitim tvrtkama izvukli oko 12 milijardi kuna, a dali bi u koncesiju i sve  prometne pravce te zračne i pomorske luke.

Rezultat njihovih mjera bilo bi spuštanje javnog duga na 84 posto BDP-a, te proračunski suficit uz  stope rasta BDP-a između jedan i dva posto. Stajući iza prijedloga studenata, Udruga poreznih obveznika Lipa navela je da se hrvatska vlada mora suočiti s problemom rastućeg javnog duga koji je zbog visokog troška financiranja (na razini jedne desetine proračuna), negativnog utjecaja na gospodarski rast te povećanog rizika od neplaćanja postao faktor nestabilnosti javnih financija i ključan hrvatski razvojni i makroekonomski problem.

Premda premijer Orešković i jučer tvrdi da neće smanjivati ni plaće ni mirovine, ljudi okupljeni oko Udruge Lipa, među kojima je najeksponiraniji Davor Huić, osnivač tvrtke za odnose s javnošću Briefing komunikacije, smatraju da će  njegova vlada morati pribjeći značajnijoj fiskalnoj konsolidaciji.  Ona pak mora doći s rashodne strane, dakle bez povećanja poreznog i neporeznog opterećenja građana i gospodarstva.

U raspravi nakon dobro strukturirane studentske prezentacije ekonomist  Vuk Vuković istaknuo je da bi brojnost koalicijskih partnera mogla biti preprepka za oštre rezove.  Pokazalo se da vlade s velikim brojem koalicijskih partnera koji imaju različite partikularne interese u pravilu imaju rastući deficit.  Savjetnik u HNB-u  Ante Žigman ne vjeruje u smanjenje zakonom zajamčenih mirovina, a njih ne bi dirao ni  ekonomist Velimir Šonje, koji je pohvalio rad mladih kolega. - Ako dva izvrsna studenta mogu pripremiti cjelovit program, zašto to ne mogu napraviti političke stranke prije izbora, upitao je Šonje. Udruga Lipa dodaje da bi se prilagodbe trebale ostvariti prvenstveno na materijalnim rashodima (racionalizacijom javne nabave i boljom kontrolom korupcije), subvencijama, ukidanju nepotrebnih programa, a ako je potrebno, i smanjivanjem ukupne mase plaća javnog sektora.

>>Udruga Lipa kritizira najave iz Mosta: 'Moglo bi doći do još jedne prevare birača'

>>Birajmo u Sabor zastupnike koji neće dizati poreze

Komentara 12

BU
Bulaba
18:59 25.01.2016.

Odmah se treba zaustaviti financiranje Gonga, Documente, Centra za mir, Queer ovo ono, Veritasa, Frljića, Saveza antifašista i ostale gomile neradnika, parazita, uhljeba i kompanije, i odmah će sve biti bolje.

BU
Bubalamala
20:03 25.01.2016.

Znači kreče se u rasprodaju, nadam se da to bude dostojno izvedeno, da se prije nego sa da na bubanj pozove biskupa da to posveti, jer to odlazi bez povratka.Moglo bi se organizirati svečane povorke za ispračaj neku vrstu sprovoda !

HE
hellen3353
18:46 25.01.2016.

lipa po lipa i skupi se...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije