Prvih 11 zahtjeva proizvođača slavonskog kulena ili kulina za certifikat zemljopisnog podrijetla, s područja Vukovarsko-srijemske, Virovitičko-podravske, Požeško-slavonske i Osječko–baranjske županije pristiglo je u Biotechnicon, zagrebačku tvrtku koju je Ministarstvo poljoprivrede ovlastilo za nadzor i kontrolu oznake zemljopisnog podrijetla slavonskog kulena.
- Upravo će oni idućeg svibnja, kada je najraniji rok za dozrijevanje kulena iz ovojesenske svinjokolje imati prve kulene s certifikatom zemljopisnog podrijetla, a do 30. lipnja će zaštititi slavonski kulen i na europskoj razini. Nakon što su podnijeli zahtjev, proizvođači kulena mogu očekivati dolazak od Ministarstva poljoprivrede ovlašteno tijelo koje će provjeriti je li sve prema propisima.
Certifikatom se štiti autohtoni i tradicionalni proizvod i u njemu se propisuje cjelokupna procedura, od uzgoja svinja, vrste pasmina svinja, karakteristike mesa do načina dimljena, sušenja i zrenja, a to uključuje i fizikalno-kemijske i organoleptičke karakteristike samoga proizvoda, način pakiranja i označavanja proizvoda.
Oni mogu kod proizvođača doći u nadzor bez najave kada i koliko puta hoće - kaže Andrija Matić, pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu.
Jedan od proizvođača koji je podnio zahtjev za certifikat je i Andrija Čuha iz Soljana kod Županje koji godišnje proizvede oko dvije tone kulena ili 1500 do 2000 komada i nema problema s prodajom.
- Zaštitom i certifikatom slavonski kulena će biti prepoznatljiv na tržištu kao autohtoni naš proizvod pa očekujem i veću cijenu. Mi proizvođači koji imamo registrirane pogone prema posebnim uvjetima ne smijemo prodavati svoje proizvode u zemljama Europske unije, ali ako se udružimo i registriramo za prodaju, i ja ću ponuditi svoje kulene - kaže Andrija Čuha dodajući kako njegovi kuleni ipak prelaze granicu jer ih prijatelji i poznanici koji žive i rade u inozemstvu, kupuju i odnose pa se ipak i u zemljama EU osjeti miris i okus slavonskog kulena.
>> Šampion istarskih pršuta je Jelenić, a od dimljenih Lovrić
U EU je odavno u prodaji "kulen" iz Slovenije , ali to nikog ne zanima .