Klaonica nojeva u Virju nedaleko od Koprivnice, koja je po opremljenosti i tehnologiji prilikom otvaranja prije osam godina bila broj jedan u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi, a ujedno i jedina na tim prostorima s izvoznom dozvolom za zemlje Europske unije, otišla je u stečaj.
Dobar posao
Time je završena višegodišnja agonija poduzeća u čije je pokretanje uloženo više od 12,5 milijuna kuna, pretežito novca koprivničke Veterinarske stanice i Gratita iz Virja, koji su, uz tri uzgajivača nojeva, bili i njegovi osnivači.
– U to vrijeme sve je govorilo o dobro uloženom novcu jer je nojevo meso bilo cijenjeno i iznimno traženo na europskom tržištu, a uzgoj nojeva se širio Hrvatskom. Međutim, sve je uništila ptičja gripa – prisjeća se Danimir Kolman, direktor Veterinarske stanice, koja se bavila i uzgojem.
Stoga, tvrdi Kolman, ulazak u posao nije bio rizičan. To potvrđuje podatkom da je otvaranje klaonice dočekalo čak desetak tisuća tovljenih nojeva na hrvatskom tržištu, a još ih je toliko bilo na ponudi iz susjednih zemalja. Meso se isporučivalo kupcima u Belgiju i Njemačku, s time da su se otvarala i nova tržišta.
Međutim, s pojavom ptičje gripe u Hrvatskoj je došlo do potpune zabrane prometa nojevim mesom, tako da je klaonica smanjivala proizvodne kapacitete, da bi na kraju zatvorila vrata, a uzgajivači su u bescjenje panično rasprodali nojeve.
Time je klaonica ostala bez sirovine, a u Hrvatskoj je u potpunosti prestao uzgoj nojeva, iako je to sve donedavno bio vrlo isplativ posao.
Čudna ovrha
– Kad se stišala bura oko gripe, mogli smo nastaviti s radom, ali više nije bilo tovljenika u Hrvatskoj niti u susjednim zemljama, tako da smo morali odbiti sve kupce – navodi Kolman.
Stoga se osim stečaja klaonice drugo i nije moglo očekivati. Poduzeće je stečajnog upravitelja Nenada Homara dočekalo gotovo bez ikakve imovine – zatekao je tek nekoliko stolaca i stolova, nedovoljno da se namire i osnovni troškovi provedbe stečaja.
– Klaonica je već prije ovrhom postala vlasništvo Gratita, tako da za namirenje ostalih vjerovnika nije ostalo ništa – kaže Homar.
S novonastalim stanjem poprilično su iznenađeni u Veterinarskoj stanici jer su u istovjetnom omjeru od 45 posto s Gratitom bili većinski suvlasnici poduzeća.
– Naša potraživanja prelaze 2,5 milijuna kuna te je stoga neobjašnjivo kako se mogao naplatit samo Gratit, a da mi kao suvlasnici o tome nismo bili obaviješteni, a nismo bili obaviješteni ni o pokretanju stečaja – čudi se direktor koprivničke Veterinarske stanice Danimir Kolman.
On daje naslutiti kako zbog takvog razvoja situacije priča o virovskoj klaonici nojeva neće završiti samo s provedbom stečaja.