Ured bivšeg predsjednika katalonske vlade Carlesa Puigdemonta demantirao je u ponedjeljak informaciju novina El Mundo objavljenu dan ranije, a prema kojoj se sprema za odlazak iz Belgije u srednju Europu ili Bliski istok uoči izricanja presude svojim bivšim suradnicima optuženima zbog organiziranja referenduma o nezavisnosti Katalonije.
„Demantiramo sve informacije koje spominjete“, navedeno je u e-mailu poslanom Hini iz Puigdemontova ureda.
Španjolske novine El Mundo sa sjedištem u Madridu izvijestile su u nedjelju: „Katalonski političar je svojim najbližim suradnicima govorio o odlasku u neku zemlju srednje Europe ili Bliskog istoka, premda bi ova druga opcija povećala vjerojatnost da kaže 'zbogom' svojoj političkoj karijeri“.
Te novine su napomenule kako Španjolska na Bliskom istoku ima sporazum o izručenju jedino s Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Puigdemont se od listopada 2017. nalazi u mjestu Waterloou, 20 kilometara udaljenom od Bruxellesa, gdje iz 'Kuće Republike' vodi međunarodnu kampanju za organiziranje referenduma i promiče ideju samostalne Katalonije.
Ondje je otišao nakon organiziranja referenduma o samostalnosti kojeg je bio zabranio španjolski ustavni sud, te posljedičnog proglašenja republike. U Španjolskoj je optužen za pobunu, neposluh i korištenje javnog novca za organiziranje nezakonitog referenduma, a nakon što ga je prilikom jednog putovanja Njemačka odbila izručiti, jer u toj zemlji ne postoji optužba za pobunu, Španjolska je povukla europski uhidbeni nalog.
Do 15. listopada bi španjolski sud trebao obznaniti presude za dvanaestero njegovih bivših suradnika od kojih je devet pritvoreno a ostali se nalaze na uvjetnoj slobodi. El Mundo smatra da bi Španjolska mogla ponovo aktivirati uhidbeni nalog i zatražiti od Belgije izručenje budu li njegovim suradnicima izrečene osuđujuće presude za udruživanje u nezakoniti pokušaj odcjepljenja Katalonije, autonomne pokrajine na sjeveroistoku Španjolske sa 7,5 milijuna stanovnika.
„Bliski istok ili srednja Europa. El president (Puigdemont) je hvalio slovensku borbu (prilikom stjecanja nezavisnosti 1991. od Jugoslavije tijekom referenduma) te je špekulirao s putem Srbije za Kataloniju“, naveo je El Mundo. Crna Gora se nakon referenduma 2006. godine odvojila od Srbije čime je i definitivno prestala postojati Jugoslavija.
Iz Puigdemontova ureda u Waterloou demantirali su mogućnost da ode u Sloveniju ili Srbiju.
„Znam da Puigdemont ne bi imao koristi odlaskom u te zemlje“, rekla je u telefonskom razgovoru Ángeles Escriva, autorica spomenutog članka u El Mundu.
Slovenija je dio EU-a pa bi raspisivanjem europskog uhidbenog naloga Puigdemontova situacija bila slična onoj u Belgiji, iako bi njegovo eventualno izručenje iz srca EU-a imalo snažniji medijski utjecaj. Srbija nije dio EU-a, no za očekivati je da bi ga ona izručila u Madrid jer je Španjolska jedna od pet članica EU-a koje nisu priznale nezavisnost Kosova od Srbije.
Španjolska je svojedobno bila zatražila izručenje Puigdemonta iz Belgije no zbog tehničkih nedostataka taj je zahtjev bio odbačen, a onda španjolsko pravosuđe nije izdalo novi. Puigdemont bi u ovom trenutku bio uhićen jedino ulaskom u Španjolsku.
„Ne kažem da će otići iz Belgije, no kažem da je o tome razmišljao, to je komentirao sebi bliskim ljudima“, tvrdi Escriva. „No kada je riječ o Puigdemontu niti jedan njegov potez ne bi bio iznenađujuć“, dodala je.
Po naslovu je Slovenija srednja Europa, a Srbija...😁