Postao je poznat po borbi, doduše neuspješnoj, za neovisnost Katalonije i odcjepljenje od Španjolske. Ovih dana se bori za ulazak u zgradu Europskog parlamenta, u koji je izabran, ali u koji ga ne puštaju kao izabranog zastupnika sve dok ne ode u Madrid i položi prisegu s rukom na španjolskom ustavu. A to ne može jer bi bio uhićen. Carles Puigdemont, bivši predsjednik Katalonije koji živi u egzilu u Belgiji, nalazi se u situaciji koja je dosad nezabilježena u povijesti EP-a i mogla bi prerasti u ozbiljan demokratski skandal.
Diskriminirana trojka
Puigdemont i Toni Comin, drugi kandidat na listi stranke Zajedno za Kataloniju, izabrani su u novi saziv EP-a jer je njihova lista osvojila 28 posto glasova na europskim izborima u Kataloniji, a Oriol Junqueras izabran je s druge, suparničke liste Katalonske republikanske ljevice, koja je osvojila 21 posto. No, Junqueras je u zatvoru, a Puigdemont i Comin u egzilu u Belgiji, sva trojica u nemogućnosti da prisegnu pred španjolskim izbornim povjerenstvom, što je zakonska obveza propisana španjolskim zakonima, bez koje izabrani zastupnik u EP-u ne može i formalno preuzeti dužnost. Zbog toga su pravne i stručne službe EP-a odbile izdati makar i privremenu zastupničku propusnicu za ulazak u zgradu, što je Puigdemont nazvao “čistom diskriminacijom”.
Puigdemont je ipak prekjučer ušao u zgradu EP-a u Bruxellesu, ali samo kao gost slovenskog europarlamentarca Ive Vajgla. S njima je na kavi u zgradi bio i odlazeći hrvatski europarlamentarac Jozo Radoš.
– Želio sam dati podršku Puigdemontovu pravu da zastupa birače koji su ga birali u EP. Susreo sam se s njime u znak protivljenja zabrani njegova akreditiranja u statusu izabranog zastupnika – kaže Jozo Radoš.
Ova bizarna situacija mogla bi prerasti u pravi demokratski skandal jer, prema našim izvorima iz EP-a, pravna služba parlamenta očekuje da će, ako stvari ostanu kakve jesu, zastupnička mjesta Puigdemonta i Comina ostati prazna i na konstituirajućoj plenarnoj sjednici 2. srpnja i nakon nje. Ili će stalno ostati prazna mjesta ili će, dodaje naš izvor, Puigdemont i Comin, a i pritvoreni Junqueras, prepustiti ta mjesta nekome drugome s liste, tko može otići u Madrid položiti prisegu i zadovoljiti sve formalne uvjete na temelju kojih ga službe EP-a tretiraju kao sve ostale i izdaju mu propusnicu za ulazak.
U egzilu u Belgiji
Kad bi se pojavio u Madridu, Puigdemont bi, kao bivši predsjednik Katalonije koji je organizirao ilegalni referendum o neovisnosti, bio uhićen pod optužbom za pobunu protiv ustavnog poretka Španjolske i za zloupotrebu javnih financijskih sredstava, odnosno trošenje proračunskog novca za organizaciju ilegalnog referenduma. U egzilu u Belgiji mirno živi i slobodno se kreće, ne samo po toj zemlji nego može i po cijelom EU, osim Španjolske. Proveo je neko vrijeme u pritvoru u Njemačkoj, ali nakon što su Nijemci odlučili da ga ne mogu izručiti Španjolskoj zbog optužbe za pobunu, odnosno da mogu samo zbog optužbe za financijsku zloporabu, Španjolska je povukla europski uhidbeni nalog na njegovo ime.
Nije mi jasno... taj je Radoš ipak porijeklom iz Borčana kod Tomislavgrada.... tamo su svi ljudi politički ispravno nastrojeni.. 😂..... a on ode u neku lijevu stranku, sramoti svoje selo..... 😁