Po prvi puta otkad se, od 2012. godine, održava na sisačkom Dječjem groblju komemoracija u spomen na stradanje srpske ratne siročadi tijekom Drugog svjetskog rata, svoje su predstavnike na poslali Sabor i Vlada. Izaslanik predsjednika Sabora bio je saborski zastupnik dr. Furio Radin, a premijera Andreja Plenkovića ministrica Nada Murganić.
- To je za nas značajna i ohrabrujuća poruka, a istovremeno bi trebala biti i poruka svima onima koji ovakva ili slična mjesta nastoje negirati, nastoje zaobilaziti i nastoje pretvoriti u sredstvo za sukobljavanje – rekao je u subotu na komemoraciji prof. dr. Milorad Pupovac, saborski zastupnik i predsjednik Srpskog narodnog vijeća koje zajedno s Vijećem srpske nacionalne manjine Grada Siska organiziraju komemoracije za žrtve sisačkog dječjeg logora. Pupovac je dodao i kako se danas i na državnim medijima kazuje da dječji logori u tzv. NDH nisu postojali i da je to komunistička izmišljotina.
- Nadajmo se da je u ovoj zemlji, koja je prošla toliko stradanja u 2. Svjetskom ratu i toliko stradanja u ratnom raspadu zajedničke države i ratu u samoj Hrvatskoj, nastalo vrijeme da onima koji bi htjeli da na žrtvama nastavljaju ratovanje i obnavljaju ratne ideologije i ratne politike koje su ostavile iza sebe tako krvave tragove, nadajmo se da će državne institucije svugdje i na svakom mjestu takvima reći ne – dodao je Pupovac.
Kroz logor u Sisku, koji je formiran kao „Prihvatilište za djecu izbjeglica“ te se nalazio na nekoliko lokacija, od kolovoza 1942. pa do siječnja 1943. prošlo je 6.693 srpskih dječaka i djevojčica s Kozare, Banovine, Korduna i iz Slavonije. Ona su odvojena od roditelja koji su završili u Jasenovcu ili na radu u Njemačkoj i Slavoniji, a bila su starosti od nekoliko dana pa do mlađih tinejdžera. Od bolesti, hladnoće i neishranjenosti umrlo ih je između 1152 i 1630. U spašavanje djece iz sisačkog logora ubrzo su se uključile aktivistkinje Crvenog križa te su mališane zbrinjavali, davali na udomljavanje te ih nakon rata spajali s preživjelim roditeljima.
- Ovo je jedno od najtužnijih mjesta koja svjedoče o bezumlju i spremnosti da se počini zločin i to prema djeci, odvajanjem djece od roditelja, prepuštanjem da umru od bolesti, neishranjenosti, hladnoće. No, istovremeno je ovo mjesto i koje svjedoči o tome kako zlo nije svemoćno i kako zlo nije apsolutno. Postoje ljudi koji su i u tako opasnim vremenima, s naopakim režimima, spremni bili se žrtvovati da bi spašavali iIi pomagali. Zato se ovdje podjednako sjećamo i stradale djece, kao što se sjećamo hrabrosti i humanosti onih koji su ih otimali od sigurne smrti i pobrinuli se da prežive ratne godine i dočekaju preživjele roditelje – rekao je Milorad Pupovac.
Park u kojem se nalazi sisačko memorijalno dječje groblje od lani se naziva po Diani Budisavljević, jednoj od aktivistkinja zaslužnih za preživljavanje tisuće djece. Parastos za umrlu djecu služio je vladika slavonsko-pakrački Jovan.
Nakon komemoracije, odgovarajući na pitanje novinara Milorad Pupovac najavio je mogući dolazak na Dan sjećanja 18. studenoga u Vukovaru.
- Ja se ne plašim niti strahujem doći tamo. Ako moj dolazak u Vukovar može doprinijeti tome da odnos između Hrvata i Srba u Vukovaru, Hrvatskoj i na prostoru bivše Jugoslavije uđe u normalnu fazu, da se počinjemo poštivati, da počinjemo poštivati stradanja jednih i drugih, ja ću tamo i biti – rekao je dr. Pupovac.
Pogledajte video konferencije za medije Milorada Pupovca:
Pupovac treba doci u Bjelovar, a ne u Vukovar. Mozda bi mogao dati iskaz o ratnom zlocinu nad dr. Ivanom Sreterom. Tamo bi trebalo utvrditi je li Pupovac umijesan u ubojstvo dr. Sretera ili je samo prikrivao taj ratni zlocin.