Kakav će biti odgovor Zapada na činjenicu da je ruski oporbenjak Aleksej Navaljni otrovan novičokom, bilo je glavno pitanje nakon što je njemačka vlada u srijedu specificirala otrov. U toj se zemlji Navaljni liječi nakon trovanja, a brojne su europske vlade, uključujući njemačku i britansku, zatražile da se o trovanju novičokom očituje Rusija u kojoj je u 1970-ima i 1980-ima ovaj otrov razvijen. No poseban je fokus stavljen na njemačku kancelarku Angelu Merkel od koje domaći komentatori i političari traže da prekine izgradnju Sjevernog toka 2, zajedničkog infrastrukturnog projekta Moskve i Berlina koji će "povećati geopolitičku moć" predsjednika Vladimira Putina, glavnog političkog protivnika otrovanog Alekseja Navaljnog.
Otrov već korišten u UK
Ruski se oporbenjak još uvijek nalazi u induciranoj komi u berlinskoj bolnici i njegovi liječnici ne isključuju mogućnost dugotrajnih posljedica trovanja. Liječe ga protuotrovom atropinom. Merkel je u srijedu rekla da postoje mnoga pitanja "na koja odgovore može dati ruska vlada, i mora ih dati". Britanski je premijer Boris Johnson upotrebu kemijskog oružja nazvao "nečuvenom". Europska unija naglašava da se upotrebom kemijskog oružja krši međunarodni zakon. Američki analitičari i liberalni mediji već tjednima upozoravaju da predsjednik Donald Trump uopće nije komentirao trovanje Navaljnog što je u skladu s dugotrajnim kritikama trenutačne administracije da vodi prorusku politiku. EU i Njemačka već danima govore o mogućem uvođenju sankcija protiv Moskve, a jučer je njemački ministar financija rekao da će odluka o tomu ovisiti "kako će se Rusija ponašati sada". Kremlj je odbacio optužbe da je Rusija odgovorna za trovanje Navaljnog i rekao da ne vidi osnove za nametanje sankcija Moskvi.
No pravo pitanje koje se postavlja jest kako će Zapad reagirati na trovanje Navaljnog. U uredničkom komentaru u Washington Postu, jednim od najutjecajnijih novina na svijetu, napisano je eksplicitno: "Režim ruskog predsjednika Vladimira Putina uhvaćen je u još jednom pokušaju ubojstva vođe oporbe oružjem koje zabranjuju međunarodni ugovori". Nervni otrov novičok prošle je godine dodan na popis zabranjenih supstanci u Konvenciji o kemijskom oružju jer su ga, tvrde Britanci, koristili ruski vojni agenti 2018. kako bi otrovali špijuna Sergeja Skripalja u engleskom gradu Salisburyju. Kremlj i to negira.
U Njemačkoj se razvila diskusija treba li otkazati dovršenje projekta plinovoda Sjeverni tok 2 koji zajedno grade Moskva i Berlin, i kojim će se plin dopremati iz Rusije u Njemačku. Norbert Röttgen, političar iz vladajuće Merkeličine Kršćansko-demokratske unije (CDU) i šef parlamentarnog vanjskopolitičkog odbora te kandidat za novog šefa stranke, rekao je da bi dovršenje projekta značilo "podržavanje Putinovih nehumanih i prijezira vrijednih politika".
- EU treba zajedničkom odlukom zaustaviti gradnju Sjevernog toka - govori Röttgen koji je dan ranije napisao na Twitteru da "svatko tko vjeruje u Putinovu nevinost ne želi prihvatiti stvarnost".
Projekt dogovorio Schröder
I utjecajni njemački tabloid Bild istupio je protiv gradnje plinovoda. Za njega više ne želi čuti ni stranka Zeleni. Otprije mu se protive SAD te neke zemlje u EU. Proputinovski ruski kanal RT izvijestio je da je još prošlog tjedna vladina glasnogovornica Ulrike Demmer rekla da se ne bi trebalo povezivati slučaj Navaljni i infrastrukturni projekt. Sama Merkel još je u utorak podržala nastavak gradnje plinovoda. Iako je projekt u fazi dovršetka (sagrađeno je 87 posto infrastrukture), od prosinca prošle godine u fazi je mirovanja zato što se švicarska tvrtka Allseas povukla pod prijetnjom američkih sankcija. Projekt je s ruskim vlastima dogovorio bivši njemački kancelar Gerhard Schröder 2005. godine.
I Angela Merkel ,truje isto ,pa svi šute.