Jesmo li jučer u ruskoj Dumi gledali početak obnove Sovjetskog Saveza? Putin je pred oduševljenim zastupnicima potpisao pripajanje Krima Rusiji, a sve je popraćeno zvucima ruske (bivše sovjetske) himne. Čak je i posljednji predsjednik SSSR-a Mihail Gorbačov, koji je zaslužan za raspad te megatvorevine, jučer poslao čestitku Putinu i naglasio da je “povratak Krima radostan događaj”.
Dakle, u Rusiji o ovomu postoji konsenzus. A bit će ga i za sljedeće Putinove korake koji ne moraju nužno ići k aneksiji istočnih dijelova Ukrajine u kojima je moguće izvesti krimski scenarij. Ali Putin će svakako ustrajati na tome da Ukrajina ostane pod ruskom šapom. Moskvi je Ukrajina gotovo ključna za ostvarenje geoekonomskih i geopolitičkih težnji. U Ukrajini su i željezničke tračnice prilagođene onima u Rusiji, ruski plinovodi prolaze kroz tu zemlju, države su gospodarski jako naslonjene jedna na drugu.
A Putin u očima Zapada još nije prešao famoznu crvenu crtu, što pokazuju i mlake sankcije. I nije sada pitanje što Zapad može učiniti da bi Ukrajinu izvukao iz ruskog zagrljaja, već što Zapad zapravo želi s Ukrajinom. Jesu li namjere Bruxellesa i Washingtona doista iskrene kad kažu da žele Kijev u Europskoj uniji? Ukrajina je golema, ona sama može hraniti cijelu Europu, njezina je industrija konkurentna (zbog cijene) europskoj. No EU je Ukrajinu gotovo isključivo gledala kao tržište, kupca, ali ne i kao dućan. I zato Zapad neće snažnije reagirati jer je shvatio da su ruski interesi ovdje snažniji.
>>Šimonović odgovara Moskvi: Rusi u Ukrajini nisu ugroženi
>>Ubili vojnika, ranili časnika, a ostale razoružali!
Medjutim zapad (NATO) je za Rusiju presao crvenu liniju i Rusija je odmah reagirala, a ti moj Bubalo nastavi bubati zapadnu propagandu.