Vlada Andreja Plenkovića suočava se s još jednim napadom iz redova oporbe koja traži opoziv potpredsjednice Martine Dalić i priželjkuje raskol u vladajućoj koaliciji. Iz SDP-a pritom posebno apostrofiraju zastupnike nacionalnih manjina, a o tome kako će glasovati “manjinci” i može li oporbena akcija ugroziti Plenkovićevu većinu, razgovarali smo s potpredsjednikom Sabora i zastupnikom talijanske nacionalne manjine Furijem Radinom.
Za početak, hoće li svi zastupnici manjina glasovati jednako?
Možda da, a možda ne, kao i u svim drugim pitanjima. Mi predstavljamo različite nacionalne manjine, imamo različite stavove, heterogeni smo. Što se tiče glasovanja, ja još uvijek nisam vidio tekst prijedloga opoziva. Javno se samo puno priča o tome. Vojničkim rječnikom rečeno, oporba traži zapovjednu odgovornost, no ako je tako, ozbiljna oporba zatražila bi glasovanje o povjerenju Vladi, a ne samo jednoj ministrici. Ograničavanje zahtjeva na Martinu Dalić ima uglavnom jednu svrhu – povećati vidljivost oporbe koja pomalo tone. Svjesni su da opoziv Vlade ne bi prošao, a kada i bi, pitanje je do čega bi to dovelo. Oporba nije spremna za nove izbore ni financijski ni po rejtingu, dovelo bi to samo do jačanja populističkih opcija.
Cijeli tekst pročitajte u današnjem Večernjem.
Neke od tema koje još donosimo:
- U Hrvatskoj još 45.245 radnika živi od minimalca
- Sutkinja Visokog prekršajnog suda: Rodno utemeljeno nasilje vidi se u svakom sudskom spisu
- Akcija Spasimo blokirane: Za banke sma bila stara i nesigurna pa sam digla kredit u RBA zadruzi
- Nijemci rigorozno na naciste, Talijani su popustljivi
- Hrvatska je riznica blaga koje tretiramo kao korov
Kao prvo, Furio Radin nije nikakav zastupnik manjina. Od 11.440 pripadnika njegove manjine s biračkim pravom on je dobio 1.676 glasova, prema tome ne predstavlja ama baš nikoga osim samog sebe. On je tumor na tkivu demokracije i jedan odd uzroka zašto smo uopće tu gdje jesmo, pokraj osam manjinskih nelegitimnih i nedemokratskih uhljeba koji odlučuju o vladi.