– Da, moj je moj roman izazvao pravu revoluciju u arapskom svijetu i postao hit na Zapadu. Ali ne smatram se heroinom ni književnicom. Ja sam samo stomatologinja, a moj je cilj bio iznijeti činjenice o društvu i teškom položaju žena u Saudijskoj Arabiji – kazala je u ekskluzivnom razgovoru za Večernji list autorica romana Djevojke iz Riyada Rajaa Alsanea.
– Nikada se nisam bojala niti ću se ikada bojati jer, kako kaže arapska poslovica, "onaj tko šuti na nepravdu, nijemi je sotona", a ja ne želim biti sotona – ističe Rajaa.
Roman "Djevojke iz Riyada", koji je sablaznio Saudijsku Arabiju, često nazivan saudijskom inačicom Seksa i grada, govori o četiri mlade djevojke čiji život određuju dva sasvim suprotna utjecaja – tradicionalizam njihove zemlje i odgoja te fenomen globalnih trendova. U svom hrabrom prvijencu Rajaa Alsanea otkriva društvene i ljubavne probleme četiriju djevojaka iz društvene elite u saudijskom gradu Riyadu.
Nije zadirala u islam
S obzirom na to da su radikalni vjerski vođe u Saudijskoj Arabiji bili protiv objavljivanja njezina romana, bilo joj se teško uopće odlučiti na takav potez.
– Naravno da je bilo izuzetno teško uopće izaći s takvim romanom. Jer religiozni su ekstremisti moj roman proglasili blasfemičnim i pozvali da se zabrani njegovo objavljivanje. Uspjeli su zabraniti roman, ali se on ipak nastavio prodavati, ali ilegalno. Poput droge i alkohola u Saudijskoj Arabiji. Iako sam bila pod velikim pritiskom dok sam pisala, nisam htjela odustati jer sam u svom romanu htjela opisati težak položaj žena u Saudijskoj Arabiji, s nadom da će objavljivanje moga romana promijeniti nešto nabolje. Nikada nisam zadirala u načela islama i zato se nisam bojala – ističe Rajaa.
Prije objavljivanja romana "Djevojke iz Riyada" nije vjerovala da će postati hit. Bojala se da neće biti objavljen ni u Saudijskoj Arabiji pa ni u ostalim arapskim zemljama.
– Nadam da se Hrvatima sviđa moj roman jer sam bila uvjerena da ljudi na Zapadu neće biti zainteresirani. Naime, ja sam studirala u SAD-u, kao i mnoge druge Saudijke i Saudijci, i vidjela sam da nas zapadnjački svijet još uvijek doživljava ili romantičarski, kao zemlju 1001 noći u kojoj bradati šeici sjede u šatorima okruženi svojim haremskim ljepoticama, ili politički, kao zemlju u kojoj su rođeni Bin Laden i drugi teroristi, zemlju u kojoj su žene odjevene u crno od glave do pete. Zbog takvog stava Zapada prema nama znala sam da će biti vrlo teško, ako ne i nemoguće, promijeniti ovakve stereotipe – kaže Rajaa.
Zgroženi tradicionalisti
Njezin je roman bio brzo prihvaćen na Zapadu jer je pisala o homoseksualizmu, predbračnim romansama i konzumaciji alkohola. Objavljivanje istine o društvu Saudijske Arabije zgrozile su tradicionaliste u toj zemlji, ali i zaintrigirale saudijske muškarce, koji su zapravo željeli doznati više o životima djevojaka u njihovoj zemlji.
Djevojke su tako blizu, ali ipak toliko skrivene i daleke.
– Moj roman piše i o bogatim i o siromašnim djevojkama jer i jedne i druge su u jednako teškom položaju. Iako će svaki čitatelj mog romana pomisliti da je riječ o vrlo konzervativnom islamskom društvu, žene u Saudijskoj Arabiji, koje žive pod muškom dominacijom, pune su nadanja i planova, odlučnosti i snova te se duboko zaljubljuju i odljubljuju, baš kao i žene drugdje u svijetu. I one su ljudska bića koja imaju srce, dušu i osjećaje.
Moj roman Djevojke iz Riyada bio je poticaj mnogim ženama u Saudijskoj Arabiji da počnu borbu za svoj vlastiti put – ne zapadnjački, već put koji zadržava ono što je dobro iz naše kulture, a istovremeno ostavlja prostor za reforme – ističe Rajaa.
Žene u Saudijskoj Arabiji vjerojatno su u najtežem položaju od svih žena u svijetu. Ne smiju voziti automobile, izaći na ulicu bez pratnje muškarca pa čak ni otići na operaciju bez dopuštenja supruga. Zato se Rajaa bori.
Zapad je toliko evoluirao što se tiče tabu tematike a mi kao uvjek kaskamo a za ljude iz ovakvih krajeva i da ne pričamo....poput robova...