U Karlovačkoj županiji 482 osobe, 271 muškarac i 211 žena, umrle su od karcinoma u godini dana. Oboljelo ih je 700. Zasad, nažalost, nema značajnijih promjena u ukupnom broju oboljelih i umrlih od te opake bolesti.
Prekasno otkrivanje
– Ne bilježimo trend niti smanjenja novooboljelih, niti umrlih od raka. Dijelom je to posljedica starenja stanovništva, loših životnih navika, kao i prekasnog otkrivanja bolesti – upozorava voditeljica Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Karlovačke županije dr. Biserka Hranilović.
Muškarci najčešće umiru uslijed raka pluća, debelog crijeva, prostate, želuca i mozga. Kod žena je po najnovijim podacima najsmrtonosniji rak debelog crijeva, zatim pluća, dojke, gušterače i želuca. Proteklih godina za žene je najpogubniji bio karcinom dojke, ali sada se situacija promijenila. Zbog raka debelog crijeva u godini je umrlo 38 žena.
– Vrlo je važno rano otkrivanje bolesti, u predstadiju. Međutim, odaziv na Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva je vrlo slab, oko dvadeset posto. I broj novooboljelih je dosta visok, a mogli bismo ga smanjiti. I pravilnom prehranom i tjelesnom aktivnošću brojka oboljelih mogla bi biti manja – napominje dr. Hranilović.
Podsjeća da se osim spomenutog, provodi i Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, a od nedavno i raka vrata maternice. Namjenjen je ženama od 25 do 64 godine. Pozive će prvo dobiti one koje tri godine nisu obavile PAPA test.
– Takvi pregledi mogu spasiti život i poboljšati kvalitetu života. Bezbolni su i besplatni. Nije isto u kojem je stadiju otkriven zločudni tumor – rekla je dr. Hranilović. Podsjeća da se na besplatnom telefonu 0800 200 162 mogu dobiti sve informacije o programima, eventualno promijeniti termin pregleda ili zatražiti mišljenje.
Koliko su takvi pregledi važni svjedoči i Višnja Družak, koja 12 godina živi sa stomom, nakon operacije raka debelog crijeva.
Sve bolje od operacije
– U to vrijeme takvih preventivnih akcija i pregleda nije bilo. O bolesti se nije puno pričalo. Čak je bila i sramota ako si imao vrećicu. Danas je situacija posve drugačija. Mnogi se boje kolonoskopije. Međutim, bolje je i to nego operacija. Treba još više pričati o karcinomima i ponavljati svima da obavezno idu na preglede – poručuje Družak.
Najsmrtonosnije je živjeti u Rvackoj bez posla,perspektive,novaca idt,itd itd,rak je bolest a ovo sve drugo je umiranje i ubijanje živog čovjeka.