Uplovljavanjem broda Hrvatske ratne mornarice, raketne topovnjače "Vukovar" u matičnu luku Lora u Splitu u ponedjeljak, 24. rujna 2018., započela je svečanost dočeka 1. hrvatskog kontingenta pri povratku iz operacije NATO-a Sea Guardian.
Svečanom dočeku 1. hrvatskog kontingenta, uz obitelji pripadnika kontingenta, nazočio je i potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, državni tajnik Zdravko Jakop, posebni savjetnici ministra obrane Božo Kožul i Ivica Ušljebrka, direktor Glavnog stožera Oružanih snaga RH viceadmiral Robert Hranj te drugi predstavnici MORH-a i OS RH.
Ministar Krstičević čestitao je posadi broda na povratku i na uspješno odrađenoj zadaći istaknuvši kako je prisutnost Hrvatske ratne mornarice u Sredozemnom moru, prije svega nastavak pomorske tradicije Hrvatske, ali i prilika za interakciju s najmodernijim vojnim pomorskim sustavima. Naglasio je i kako je ovo prvi brod Hrvatske ratne mornarice koji je sudjelovao u NATO-ovoj operaciji "To je velika čast za vas kao posadu broda, ali i za cijelu Hrvatsku ratnu mornaricu", rekao je ministar.
"Pokazali ste naše mornaričke sposobnosti, vjerodostojnost Hrvatske mornarice i Republike Hrvatske kao NATO-ova saveznika djelovanjem hrvatskog broda s hrvatskom posadom pod hrvatskom zastavom na Sredozemlju", rekao je ministar te posadi broda uputio riječi pohvale "Bili ste profesionalni, izvršili ste zadaću u svom području operacije i time pridonijeli ugledu i prepoznatljivosti Hrvatske ratne mornarice. Cijela Hrvatska je ponosna na vas, hvala vam".
U kontekstu međunarodne suradnje, ministar je istaknuo da je sudjelovanje u ovoj operaciji značajan doprinos Republike Hrvatske zajedničkim naporima saveznika u osiguranju sigurnosti na moru te zaključio kako se interesi i sigurnost Hrvatske ne brane samo na hrvatskim granicama nego i tamo gdje ugroze nastaju.
Tom prigodom ministar je podsjetio kako je tijekom sudjelovanja raketne topovnjače Vukovar u NATO-ovoj operaciji, Hrvatska ratna mornarica obilježila svoju 27. obljetnicu osnutka u Pločama, gdje su ujedno pokazane i nove sposobnosti HRM-a – Satnija mornaričko-desantnog pješaštva. "Hrvatski marinci bit će jamac sigurnosti južnog djela naše domovine", istaknuo je ministar govoreći o novoj postrojbi HRM-a. Isto tako, spomenuo je i novi studij Vojnog pomorstva koji je započeo ove godine, a čiji su polaznici, kadeti 16. naraštaja, svoju svečanu prisegu položili u petak u Splitu.
"Vjerujem kako će novi pomorski časnici nakon završetka petogodišnjeg studija dati značajan doprinos u izgradnji sposobnosti i daljnjem razvoju Hrvatske ratne mornarice. (... )Sve to konkretni su dokazi kako sustavno razvijamo i gradimo sposobnosti Hrvatske vojske – Hrvatske ratne mornarice. HRM se razvija, imamo mlade ljude u koje želimo ulagati s ciljem da uvijek budemo jamac mira i sigurnosti na moru. Hrvatska može biti ponosna na svoju mornaricu", naglasio je ministar. Na kraju je zaključio: "Uz vas, iskusne mornare koji ste za svoje sudjelovanje u operaciji Sea Guardian dobili mnogo pohvala od saveznika te uz dodatno ulaganje u opremanje i modernizaciju Hrvatske ratne mornarice i uz naše mlade, uvjeren sam u svijetlu budućnost Hrvatske ratne mornarice."
Direktor Glavnog stožera Oružanih snaga RH viceadmiral Robert Hranj poželio je dobrodošlicu posadi broda te im zahvalio što su kao predstavnici Republike Hrvatske u ovoj operaciji davali potporu u odvraćanju i borbi s pomorskim sigurnosnim prijetnjama. "Sudjelovanjem u operaciji Sea Guardian još jednom smo pokazali da smo uvijek spremni za jačanje odnosa i suradnje s partnerima i susjedima. Ponosan sam na sve vas jer ste kao uvježbana, kvalitetna, motivirana i angažirana posada dokazali visoku kvalitetu i predanost tijekom izvršavanja svojih zadaća i uvjeren sam da ste se vratili bogatiji za novo, neprocjenjivo iskustvo rada u međunarodnom okruženju", istaknuo je viceadmiral Hranj.
Načelnik stožera i zamjenik zapovjednika Hrvatske ratne mornarice, kapetan bojnog broda Damir Dojkić rekao je ovom prigodom da su svi u Hrvatskoj ratnoj mornarici beskrajno ponosni na brojne pozitivne reakcije i pohvale koje su redovito stizale iz zapovjedništva pomorske komponente NATO-a u Northwoodu tijekom sudjelovanja broda HRM-a u ovoj operaciji. "Povjerenje koje je ukazano pripadnicima HRM-a, članovi 1. HRVCON-a opravdali su u pravom smislu riječi, na ponos Hrvatske vojske i naše domovine. Još jednom smo dokazali da nema tog izazova na koji hrvatski mornari ne mogu uspješno odgovoriti i ujedno se potvrditi kao neizostavan čimbenik sigurnosti na moru unutar Saveza", zaključio je na kraju kapetan Dojkić.
Zapovjednik 1. HRVCON-a NATO-ove operacije Sea Guardian, kapetan korvete Nikola Bašić osvrnuo se na sudjelovanje u ovoj operaciji istaknuvši kako su brod i posada bili potpuno uvježbani i spremni za izvršenje svih zadaća, što su na kraju uspješno i realizirali. "Zadaća je izvršena u potpunosti, od upućivanja u područje operacije, integracije snaga, provedbe zadaća na moru i povratka u Republiku Hrvatsku. Prikazali smo uvježbanost, učinkovitost, održivost i samostalnost djelovanja u svim fazama operacije", rekao je zapovjednik te istaknuo kako je kontingentu dodijeljeno iznimno veliko područje odgovornosti, što se u konačnici vidjelo i najvećim brojem prevaljenih milja u usporedbi s ostalim brodovima u taktičkoj grupi.
RTOP Vukovar pokrivao je područje dužine od oko 180 nautičkih milja te prosječne širine 100 nautičkih milja u prostoru zapadne obale Sicilije do obale Tunisa i prema Malti. "Naša zadaća bila je stvaranje cjelovite pomorske situacijske slike, identifikacija potencijalnih prijetnji i njihovo praćenje, otkrivanje te razmjena podataka", naglasio je zapovjednik 1. HRVCON-a. "Ovo što smo postigli rezultat je rada, sposobnosti, zalaganja i profesionalnog odnosa prema dužnostima", istaknuo je te na kraju i zahvalio svim pripadnicima 1. HRVCON-a: "Zahvaljujem i iznimno sam ponosan i počašćen što sam plovio s ovom posadom koja je predstavljala HRM i OS RH na ponos i čast svima nama."
Prvi hrvatski kontingent u NATO-ovoj operaciji potpore miru Sea Guardian, sastavljen od broda Hrvatske ratne mornarice, raketne topovnjače "Vukovar" i posade od 33 pripadnika Oružanih snaga RH, upućen je na operaciju u područje središnjeg Mediterana 3. rujna 2018. Idući dan priključio se NATO-ovim snagama u provedbi aktivnosti radi podupiranja borbe protiv terorizma, stvaranja pomorske situacijske slike te razvoja regionalne pomorske sigurnosti, a u prilog doprinosu Republike Hrvatske savezničkim naporima osiguranja zajedničke sigurnosti na moru.
Raketna topovnjača "Vukovar" na moru je provela ukupno 22 dana te preplovila više od 4000 nautičkih milja. Iako je zapovjedniku kontingenta i posadi broda dodijeljeno iznimno veliko područje odgovornosti, zahvaljujući maksimalnom angažmanu posade sve zadaće provedene su potpuno i uspješno.
Kužim ljude, razumijem obitelj... ali da nam je na ponos u NATOu slanje broda starog 40 godina i to izvorno napravljen u Finskoj (klasa Helsinki) pokazuje u kom smo jadnom stanju s opremom, taj brod je za muzeje, kao i MiG21, a ne da se k*rčimo... pa to je sprdnja...