Novi zakon

Raskid ugovora ako se državni prostor da u podnajam

Goran Marić
Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
14.09.2017.
u 16:12

Natječaj za odabir članova uprava i nadzornih odbora u državnim tvrtkama ostaju kao obveza u prijedlogu zakona.

Novim Zakonom o upravljanju državnom imovinom resorni ministar Goran Marić nada se uvesti više reda u korištenje državne imovine.

Na radnom sastanku u Ministarstvu državne imovine moglo se čuti da je država do sada propustila naplatiti milijarde kuna od najma i korištenja svoje imovine.

Nered u kampovima

Turistički kampovi jedan su od takvih primjera. Vlasnici deset kampova koji su bespravno koristili državno zemljište morat će platiti najam za posljednjih pet godina za koje još nije nastupila zastara. Novim ugovorima bit će im određena i desetak puta veća najamnina od dosadašnje, četiri kune po četvornom metru, najavili su dužnosnici Ministarstva u kojem su pronašli različite primjere izbjegavanja plaćanja najma.

Tako su neki vlasnici kampova imali ugovor s državnom tvrtkom Hrvatske šume o obavljanju djelatnosti skupljanja lišća i suhih grana, a jedan talijanski poduzetnik bespravno je koristio državno zemljište godinama. Hotel Iž u centru Zadra bit će prodan, najavljeno je, jer se njime bespravno koristi jedna osoba, a država nema drugog načina da riješi taj problem osim da proda tu nekretninu. Čak i jedna poznata osoba, kako je rečeno u Ministarstvu, koristi državnu imovinu bespravno kao svoju vikendicu pa će i taj slučaj biti uskoro pokrenut.

Tvrtke od posebnog interesa

Zakon je predvidio i da se ugovori za poslovne prostore koji se daju u podnajam automatski raskidaju, a to je slučaj u većini objekata. Jedinice lokalne samouprave ubuduće će prije donošenja prostornog plana biti dužne dobiti suglasnost od Ministarstva državne imovine i Ministarstva poljoprivrede kako bi se spriječila praksa da građevinska zemljišta ispred hotela proglase zelenom površinom i time smanje vrijednost državne imovine.

Ministar Marić više je puta naglašavao da je osobno protiv natječaja za odabir članova uprava i nadzornih odbora u državnim tvrtkama, ali oni ostaju kao obveza u Zakonu. Ipak, Marićevo ministarstvo više neće voditi te natječaje već će to činiti resorna ministarstva. Državne tvrtke pak više se neće dijeliti na one od strateškog i posebnog interesa već će sve biti u skupini od posebnog interesa. Zakon će uskoro biti uvršten na sjednicu Plenkovićeve Vlade, ali će se donositi u dva čitanja.

Dugoročne koncesije za odmarališta

Državni stanovi: Čak 907 korisnika bespravno koristi stan, a samo rijetki bez ugovora plaćaju najam u iznosu od 15 kuna po četvornom metru. Ubuduće će ih morati otkupiti ili plaćati tržišnu najamninu.

Objekti na državnom zemljištu: Više je od 200 zahtjeva građana da se upišu kao vlasnici zemljišta koje su kupili od lokalnih jedinica, a zapravo se utvrdilo da su u državnom vlasništvu. Zakonom će im biti odobren upis u vlasništvo, ali će lokalne jedinice državi morati vratiti novac koji su stekli prodajom zemljišta.

Bivša odmarališta: Objekti sada u derutnom stanju dat će se u dugoročne koncesije jer su svi međudržavni sporovi obustavljeni pa pravni postupci više ne ograničavaju aktiviranje te imovine.     

   

Komentara 2

DU
Deleted user
19:13 14.09.2017.

koliko je ministarstvo obrane poslovnih prostora dalo u najam a najmoprimci dali u daljnji najam nitko nista ne placa koliko zaposlenika ima po nekoliko vojnih stanova koje niti su placali niti zele placati a odgovorne osobe za to peru rukee kao pilat kad je osudio sina bozjega sto je agencija pleter pravna osoba za prefakturiranje sredstava namijenjenih za hv agencija ni za sto itd

Avatar NoProfit
NoProfit
16:44 14.09.2017.

kakva državna imovina, kakve državne tvrtke, alo mariću???? daj riješi se balasta. nikakvi natječaji tu ne pomažu i tebi je to jasno, samo teško je reformirati socijalistički ustroj i dobiti izbore.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije