Sudbina sisačke nove sportske dvorana čiji kostur godinama stoji uz obilaznicu i dalje je neizvjesna, a radovi i dalje stoje. Iako je prije nekoliko mjeseci Gradsko vijeće dalo kontroverzno odobrenje da se pod hipoteku Hypo banke stavi gradska imovina vrijedna stotinjak milijuna kuna, čini se da realizacija te odluke neće biti potrebna.
Naime, na natječaj za drugu fazu financiranja dvorane, tj. za dovršetak dvorane, javila se samo Hypo banka, što je i bilo očekivano s obzirom na to da je ona financirala i dosadašnju gradnju, no uvjeti koje je banka predložila ne odgovaraju uvjetima iz natječaja koje je tražio Grad Sisak.
– Sada je sva dokumentacija kod Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave i čini mi se da je vrlo izgledno da od druge faze financiranja i dovršetka dvorane na način koji je bio planiran neće biti ništa jer se njihova ponuda neće moći prihvatiti – kaže nam naš izvor iz gradske uprave. Gradska vlast nastojala je da se i nepredviđeni radovi, u nevjerojatnom iznosu od 103,2 milijuna kuna, otplaćuju putem unikatnog načina leasinga, na 26 godina otplate s određenim počekom. Ukupni troškovi gradnje procijenjeni su (s kamatama) na više od 400 milijuna kuna premda prava brojka nikada nije javno objavljena. Početna cijena dvorane bila je 158 milijuna kuna. No vladajući smatraju da dvorana ne smije ostati nesagrađena.
– S dosadašnjim izvođačem radova Epsilon građenjem, koji je u vlasništvu Hypo banke, obavili bismo inventuru i utvrdili pravu vrijednost dosadašnjih učinjenih radova, a za dovršetak dvorane Grad Sisak bi trebao podići kredit od 80 do 90 milijuna kuna i sam dovršiti gradnju. Takva nam je mogućnost na raspolaganju ako ponuda Hypo banke za 2. fazu financiranja ne prođe – kaže naš izvor.
Slučaj sisačke sportske dvorane pročešljavao je i DORH. Najviše su pažnje privukli "nepredviđeni" troškovi pri odvozu otpada tijekom 2008. i 2009. godine s područja na kojem se gradila dvorana. Iako je općepoznato da je tu bilo nekoć gradsko odlagalište otpada, netko je to zaboravio staviti u projekt pa su hitno morali tražiti tvrtku da ukloni smeće. Zbog hitnosti je sisački GOS bez ikakvog natječaja posao vrijedan 34,6 milijuna kuna povjerio tvrtki Kamgrad koji je bio izvođač radova na dvorani. Ipak, Grad Sisak je platio samo 7,5 milijuna kuna iz gradskog proračuna. Ostatak je radova prebačen na Epsilon građenje, a plaćanje ostatka bi se trebalo obaviti preko ugovora s Epsilonom. Kao podizvođača Kamgrad je uzeo sisačku tvrtku Dado, vlasnika Dalibora Boltužića.
E , moj Pintaricu, Pintaricu, al' su ti narasli pristi ko u vanzemaljca.