druga procjena DZS-a

Rast potrošačkih cijena: Inflacija od 4,1 posto u ožujku

Povećani troškovi života u 2024. godini
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
1/3
16.04.2024.
u 12:01

Cijene su porasle najviše u kategorijama restorana i hotela, raznih dobara i usluga, te alkoholnih pića i duhana. Na mjesečnoj razini, najveći su porast zabilježile cijene odjeće i obuće

Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u ožujku i 4,1 posto više u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u utorak Državni zavod za statistiku (DZS). DZS je objavio drugu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u ožujku stopa inflacije iznosila 4,1 posto u odnosu na ožujak 2023. godine, dok su u odnosu na veljaču cijene porasle za 0,9 posto.

Time je DZS potvrdio prve procjene indeksa potrošačkih cijena objavljene početkom travnja. Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama restorani i hoteli, za 10,7 posto, razna dobra i usluge, za šest posto, alkoholna pića i duhan te zdravlje, po svakoj skupini za 5,6 posto, obrazovanje, za 5,4 posto te prijevoz, za 5,2 posto.

Hrana i bezalkoholna pića poskupjeli su u ožujku u odnosu na isti lanjski mjesec za 4,5 posto, rekreacija i kultura za 4,4 posto, pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva za 3,3 posto te komunikacija, za 3,2 posto. Na mjesečnoj razini, najviše su u prosjeku porasle cijene u skupinama odjeća i obuća, za 9,2 posto, alkoholna pića i duhan za 1,4 posto, restorani i hoteli za 1,3 posto, razna dobra i usluge za 0,9 posto te Prijevoz, za 0,8 posto.

POVEZANI ČLANCI:

Porast cijena na mjesečnoj razini ublažio je pad cijena u skupinama rekreacija i kultura, za 0,8 posto te komunikacija, za 0,1 posto. Prema glavnim komponentama indeksa, na godišnjoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama usluge, za 6,6 posto, hrana, piće i duhan, za 4,7 posto, industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 2,5 posto te energija, za 1,3 posto. 

Na mjesečnoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 2,4 posto, usluge za 0,4 posto, hrana, piće i duhan, za 0,3 posto te energija, za 0,2 posto. 

HIPC - inflacija na godišnjoj razini 4,9 posto

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC) u ožujku 2024. u odnosu na ožujak 2023. u prosjeku su više za 4,9 posto. U odnosu na veljaču u prosjeku su više za 0,9 posto. HIPC je usporediva mjera inflacije sa zemljama Europske unije.

FOTOGALERIJA Tko ima najnižu, a tko najvišu plaću u Hrvatskoj: Za ovo zanimanje plaća je čak 3120 eura

Povećani troškovi života u 2024. godini
1/10

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije