Rutinsko podnošenje godišnjeg izvještaja Hrvatske narodne banke za 2014. godinu moglo bi prerasti u još jednu političku aferu. Danima se u sabornici raspreda o zaostalim izvještajima raznih državnih institucija za 2014. godinu, pa se na dnevnom redu našao i izvještaj HNB-a.
Izašlo izvan okvira
Mostov zastupnik Ivan Lovrinović nije propustio priliku da udari na središnju banku i guvernera, koristeći se argumentima kojima dvadesetak godina sustavno kritizira domaću monetarnu politiku. Takve su rasprave uobičajene u akademskim krugovima, nema razloga da se ne vode i u parlamentu, ali Mostovo inzistiranje na odbacivanju izvještaja izašlo je iz okvira demokratske rasprave na prilično sklizak teren. Lovrinovićev ulazak u Sabor ojačao je politički lobi koji zagovara jači angažman središnje banke koji bi se ogledao kroz veće novčane injekcije, drukčiju tečajnu politiku i zabranu devizne klauzule.
Slične opaske na račun HNB-a mogle su se na Markovu trgu čuti i prije, no odnos političkih snaga u parlamentu nikad nije bio takav da bi Sabor doveo u pitanje osnovne postulate monetarne politike koji počivaju na stabilnosti cijena, tečaja, a onda i financijskoj stabilnosti. Lovrinović ne krije ambiciju da postane guverner i promijeni kurs monetarne politike, a odbacivanje izvještaja HNB-a bio bi prvi korak prema tom cilju. Premda ga je zaobišao kod raspodjele funkcija u vlasti, Most je sada stao iza Lovrinovića, pa je popisu otvorenih pitanja vladajuća koalicija priključila još jedno – raspravu o HNB-u. Središnja banka nije sveta krava, može se raspravljati i o njihovu radu, ali odbijanje izvještaja daje lošu sliku o odnosu izvršne i monetarne vlasti, a ako bi on prerastao u otvoreni rat, mogao bi dovesti i do pada rejtinga. Načelo neovisnosti centralnih banaka jedno je od temelja ustroja EU, zbog čega je RH prije ulaska u EU morala mijenjati Ustav i Zakon o HNB-u. Odredbe domaćih propisa koje su davale pravo Saboru da raspravlja i donosi zaključke o izvještajima i informacijama HNB-a maknute su i zamijenjene odredbama prema kojima HNB samo “obavještava” Sabor o financijskom stanju, stupnju ostvarenja stabilnosti cijena i provedbi monetarne politike. Sukladno tim izmjenama, prvi izvještaj koji je nakon ulaska Hrvatske u EU predstavljen u parlamentu (za 2013. god.) zastupnici su ‘primili na znanje’. Očekivalo se da će tako biti i za 2014. godinu, no Most se ne zaustavlja na kritikama, a osim istomišljenika o toj temi Gorana Marića iz HDZ-a, nepromišljeno ih je podržao i SDP.
Nepromišljena podrška
Prebacivanjem rasprave na idući tjedan šef Sabora Željko Reiner kupio je vrijeme za još jedno usuglašavanje Mosta i HDZ-a. Da je zemlja u stabilnoj situaciji, s polugama vlasti koje funkcioniraju, kritička rasprava u Saboru tumačila bi se na uobičajeno propitivanje svih politika, pa i monetarne.
No Hrvatska je daleko od toga. Kupci hrvatskog duga prvi bi odbijanje izvještaja protumačili kao pritisak vlasti na monetarnu neovisnost ili uvod u smjenu vodstva HNB-a, što bi bilo nepotrebno dolijevanje ulja na vatru u ionako lošoj situaciji.
>> Most neće glasovati za izvješće guvernera Vujčića: HNB nije ispunio svoj najvažniji cilj
>> Živi zid obrušio se na HNB: Brine samo o svom profitu, ne štiti građane i nikome ne polaže račune
Jedino sto znam je da bi Lovrinovic napravi kaos i bacio nas u hiperinflaciju... Buduci da sam to jednom dozivio, ne bi vise... Hvala.