U starom Rimu plebs ili puk mogao je odlučiti u areni o životu gladijatora. Danas za takvo što ne treba niti izaći iz vlastite sobe, dovoljno je imati računalo ili pametni telefon. Naime, sve se češće na Instagramu pojavljuje morbidan poziv u kojem se od posjetitelja profila Iraqiswat, koji posjeduju iračke specijalne postrojbe, traži da glasaju hoće li pojedinog zarobljenika pustiti ili smaknuti.
”Hvala što ste glasovali”
“Uhvatili smo jednog ISIL-ovca južno od Mosula. Možete glasovati da ga ubijemo ili pustimo. Imate jedan sat za glasanje. Nakon toga objavit ćemo kakva ga je sudbina snašla. Iskoristite svoje pravo da se obranite od ISIL-a. Molim vas, samo jedan sat, nemamo vremena. Tagirajte svoje prijatelje i glasajte...”
Tekst je ovo stravičnog poziva koji su objavili irački komandosi uz fotografiju na kojoj se vidi vezani, pretučeni islamist koji leži na zemlji dok je oko njega nekoliko pripadnika postrojbe. Oznake na uniformama nisu potpuno jasne, no pripadaju iračkoj vojsci. Vidi se to i po oružju jer svi nose puške M-16 koje islamisti nemaju u naoružanju.
Sudbina zarobljenika bila je jasna čim su pozvali na glasanje. Sat nakon poziva objavili su rezultat u obliku selfija, fotografije jednog od vojnika dok u pozadini leži mrtvo tijelo islamista. Sve to uz strašan potpis:. “Hvala što ste glasovali.”
Sadisti za tipkovnicom
Teško je procijeniti koliko je ljudi diljem svijeta putem računala ili mobitela sudjelovalo u ovom zastrašujućem ritualu, no drži se kako ih je bilo oko 80 tisuća. Iako su neki od njih glasali da se islamist pusti, dobar dio glasova bio je vrlo sadistički nastrojen.
Usto što su glasali za egzekuciju, tražili su da Iračani snime video pogubljenja i objave ga na Facebooku, ispisivali su šale, doslovno se sprdali sa svime. Zastrašujuće je i to što su svi oni, izravno ili neizravno, sudjelovali u očitom ratnom zločinu. Jer pogubljenje je ratni zločin bez obzira je li riječ o zarobljenom suparničkom vojniku ili civilu, pa makar on bio i pripadnik ISIL-a.
Na žalost, tehnologija je danas toliko razvijena da, uz ostalo, dopušta i zadovoljavanje prizemnih, sadističkih strasti. Ili pak čudnih poriva poput onoga kada su se putnici otetog zrakoplova Egypt Aira fotografirali sa svojim otmičarom kako bi sve stavili na društvene mreže.•
>> U računalima pronađene fotografije ureda i doma belgijskog premijera Charlesa Michela
u cemu je problem.....to islamisti cko gov no treba odmah smaknuti,,,oko za oko,,,,zar ste zaboravili ,,,sta su zarobljenicima radili ti bolesni isilovci,,,