- Ne znamo zašto zaposlenici, iako kuhinja radi, ne mogu kupiti topli obrok . To je veliki problem tijekom dežurstva za vrijeme 24-satnog boravka na radnom mjestu. Nije jasno ni zašto se medicinske sestre stalno premještaju s odjela na odjel. Srčani udar kod pacijenta lakše će prepoznati sestra s interne, nego ona s kirurgije koja je premještena na internu.
- To su zamjerke nekih zaposlenika Opće bolnice Zabok od kada je na čelo te ustanove došao dr. Ivan Švajger, prvo kao ravnatelj, a sada sanacijski upravitelj bolnice.Priznaje da ukidanje obroka nije velika stavka u racionalizaciji, već su se u ovom slučaju samo slijedili trendovi drugih takvih ustanova.
Radna mjesta
No, kazao je, to ne znači da se topli obroci neće vratiti, a trenutno je od obroka važnije da se sačuvaju radna mjesta. U skoro vrijeme najavljuje i stabilizaciju situacije s medicinskim sestrama. - U malim sistemima kao što je naš, multifunkcionalnost je bitna kako bi se u kriznim situacijama održala funkcija. Ovo je privremena situacija i kada ljudi steknu dojam o kompletnom radu u cijeloj bolnici, odnosno kad će biti u mogućnosti u kriznoj situaciji obavljati i druge zadatke, stabilizirat će se. Znam da im se to sada možda ne dopada, ali na kraju će njihovo iskustvo biti puno veće i puno će više vrijediti kao radna snaga – kaže dr. Švajger, koji nam je odgovorio i na aktualna prozivanja o tome da su Zagorci izgubili bolnicu.
- Naravno da Zagorci imaju bolnicu. Ne može je nitko odnijeti, ona je tu da služi ljudima za koje je izgrađena i svi se trudimo da radi sve bolje – kaže Švajger.
Samo na dvije godine
Podsjeća da je riječ samo o administrativnoj priči preuzimanja na dvije godine zbog sanacije dugova koje je preuzela država, a koji nisu rezultat lošeg poslovanja već sustava financiranja. Bolnica je, od kad je on došao, kaže, očišćena od politike, a on je došao na čelo ustanove kao menadžer, a ne kao „politički komesar“, nije član ni jedne stranke, a odbacuje i sva nagađanja o tome da je s ministrom Hajdašem Dončićem u bilo kakvom kumstvu .Raspitali smo se i o CT uređaju oko kojeg se kod kupnje dizala prašina jer je Ministarstvo htjelo kupiti jednoslojni, a Zagorci su željeli 16-slojni uređaj. On je u funkciji i na njemu se radi 20-ak pregleda dnevno.