Da im je “prošlo”, bivši bi ravnatelj osječke Trgovačke i komercijalne škole Stanko Petrović s radnog mjesta otišao sa 473.444 kuna povlaštene otpremnine. I to samo osam mjeseci prije odlaska u redovitu mirovinu! Nakon imenovanja nove ravnateljice Nade Krolo, proglašen je organizacijskim viškom i dobio je otkaz. Tu je odluku u srpnju 2008. potpisala upravo njegova nasljednica. Isplatu je spriječila prosvjetna inspektorica.
Nada Krolo nepravomoćno je jučer u Osijeku osuđena na šest mjeseci zatvora zbog pokušaja zloporabe položaja i ovlasti, a ista je kazna izrečena i Petroviću zbog poticanja na to kazneno djelo. Ranije su već dvaput oslobođeni. – Ravnateljica je trebala prijaviti tehnološki višak razrednoj komisiji, koja je onda bila dužna tražiti mu drugi posao idućih godinu dana. U međuvremenu bi stekao uvjete za mirovinu – obrazložio je presudu sudac Darko Krušlin. Bio mu je, dodao je, nuđen posao u Ugostiteljskoj školi, no on se na tu adresu “očito nije javio”. Na čelnom mjestu škole bio je 35 godina. Dobitnik je županijske nagrade za životno djelo i državne nagrade za srednje školstvo.
– Bio je velik autoritet u toj školi, očito se njemu nije moglo suprotstaviti. No, s tolikim stažem, Nada Krolo se nije trebala upustiti u nešto što je “iz aviona” kažnjivo – rekao je sudac. Branili su se kako su bili u “pravnoj zabludi”.
– Kroz svoj dugi radni vijek nikada nisam imao problema sa zakonom. Na koncu, ne znam zašto sam ovdje jer se radi o optužbi bez dokaza, sve se temelji na “rekla-kazala” – izjavio je Petrović na sudu. Ravnateljska mu je plaća, inače, iznosila više od 10.000 kuna na mjesec.
Kao član školskog odbora, svjedočio je i Miljenko Kolobarić, poznatiji kao čelnik osječke Hvidre. Istaknuo je kako je s Petrovićem bio u korektnim odnosima iako je svojedobno, kao učenik, isključen iz te škole zbog lošeg ponašanja. Petrović je kasnije tužio školu i u parnici tražio čak 703.000 kuna otpremnine. No, tužba mu je odbijena.
Zašto inspektori Ministarstva malo više ne povedu računa o napuhanim ravnateljskim plaćama i povlaštenim opremninama. Kada je on nju zakonski trebao dobiti. Da li kada on to zahtjeva mnogo prije redovnog odlaska u mirovinu ili dan prije umirovljenja. Kako se raspoređuje državni novac i čijom direktivom, ako je on bio veliki autoritet,dakle, strah i trepet, gdje ste kod takvih uvijek u prekršaju. Da li je u prijateljskom odnosu sa vladajućima poput Antešića, kojeg štiti i podržava Milanović. Uskoro će mo nastojati biti u blizini Milanovića, naročito ako nešto državnog novca usmjerimo na plaćanje tetinog, barbinog smještaja po mogućnosti u privatnom Domu, kako bi se lakše okoristili. Ovaj slučaj korištenja nije usamljen.