dr. Gudrun Kugler
Razdvajanje 'BKS' jezika pitanje je identiteta Hrvata, Bošnjaka i Srba u Austriji
Zastupnica Narodne stranke Austrije u Nacionalnom vijeću austrijskog parlamenta i potpredsjednica Parlamentarne skupštine Organizacije za europsku sigurnost i suradnju
Komentara 3
DA
Mene kao Hrvata, zadrtog i primitivnog Hadezeovca, kao velike hercegovačke seljačine zanima jedna stvar: od kuda pravo Benčićki, Tomiću, Pavičiću i svim ostalim potpisnicima tog "dokumenta" da Srbima oduzimaju pravo da svoj jezik nazivaju srpskim?
SL
Zar netko sprječava da hrvati taj jezik nazivaju hrvatski?
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Apsolutno. BKS je konstrukt kao propala fikcija od "srpsko-hrvatskog". To je kao da Hindi i Urdu idete trpati u Hindi-Urdu. Realno, bosanski/bošnjački tek nastaje, dok su hrvatski i srpski dva jasno odvojena službena jazika. Imaju razna imena kroz povijest, raznee pisane korpuse- skoro 100%, za razliku od engleskog, njemačkog, francuskog,...razne govorne zajednice i raznu standardizaciju (hrvatski se standardizira od 16. do 19. st., a srpski od konca 18. do 19.). U srpski ne spadaju Hrvojev Misal, Marulić, Držić, Kašić, Belostenec, Mažuranić, Šenoa...a u hrvatski ne spadaju Sv. Sava, Jefimija, Dositej Obradović, Vuk Karadžić, Laza Lazarević... Dva međusobno razumljiva jezika visoko individualizirana i natopljena poviješću, tako da je nemoguće sastaviti kompletni zajednički rječnik i gramatiku.