Državna blagajna bit će iduće godine znatno tanja na stavci sudskih pristojbi, koje su lani donijele u proračun čak 395 milijuna kuna. Ne samo da će pristup sudu biti ubuduće znatno jeftiniji nego i smanjenje sudskih pristojbi, o kojem je nedavno odlučio Sabor, važi i za pristojbe koje još nisu plaćene, za započete procese. Nove će sudske pristojbe stupiti na snagu uskoro, nakon što pročišćeni tekst bude objavljen u Narodnim novinama.
Umjesto nekoliko tisuća kuna, sudske će pristojbe svima koji moraju pred sud odnijeti puno manje novca. Osim toga, gotovo je podvostručen popis onih koji su plaćanja pristojbi potpuno oslobođeni. Majke koje traže priznanje očinstva bit će oslobođene pristojbi, kao i svi koji traže zakonsko uzdržavanje. To se u prvom redu odnosi na tužbe protiv nemarnih očeva koji ne plaćaju alimentaciju. Bez pristojbi bit će i postupci radi predaje djeteta i radi ostvarivanja prava na susrete s djetetom. Osim radnika u radnim sporovima, ubuduće će pristojbi biti oslobođeni i službenici pred Upravnim sudom u sporovima oko prava iz službeničkog odnosa. Zatim, i tužitelji kad traže naknadu štete zbog onečišćenja okoliša, kad netko traži povrat poslovne sposobnosti, maloljetnici kad traže poslovnu sposobnost zato što su postali roditelji. Čak 17 kategorija bit će tako ubuduće oslobođeno plaćanja sudskih pristojbi, umjesto sadašnjih 9, među kojima su sada i invalidi Domovinskog rata, branitelji i njihove obitelji, humanitarne organizacije...
Najveća pristojba ubuduće će biti 5000 kuna, dok je sada najveća pristojba 10 tisuća kuna. Za tužbu i protutužbu zbog spora vrijednosti do 15 tisuća kuna plaćat će se pristojba od 100 do 500 kuna. Ako je spor veće vrijednosti, plaćat će se 500 kuna plus jedan posto na razliku iznad 15.000 kuna. To znači da za spor od 100 tisuća kuna valja platiti 1350 kuna, a sad je pristojba za takav spor 2900 kuna. Za spor vrijedan 200 tisuća kuna sad za pristojbu valja izbrojiti 4900 kuna, a ubuduće to će biti 2350 kuna. Jefitniji će biti i razvod: umjesto sadašnjih 600, plaćat će se 200 kuna. Ukinute su i neke pristojbe za koje nije bilo nikakva opravdanja, a vođenje sudskog spora više neće ovisiti o tome jesu li pristojbe plaćene. Ukida se i kaznena pristojba od 50 posto na pristojbu koja je plaćena sa zakašnjenjem.
Hoće li smanjenje sudskih pristojbi utjecati na povećanje broja predmeta na milijunskim zaostatkom opterećenim sudovima? Zasad je to teško predvidjeti, no drastično povećanje pristojbi provedeno 1996. godine smanjilo je pritisak na sudove samo te godine. Već iduće godine priljev predmeta bio je veći, a rast je nastavljen do danas. Osim toga, sudovi su mogli dio građana osloboditi plaćanja pristojbi prema svojoj procjeni.
Smanjuju se i previsoke pristojbe za upis u registre trgovačkih sudova, kako bi se olakšala strana i domaća ulaganja. Za upis osnivanja trgovačkog društva sad se plaća 1000 kuna. Ubuduće će to biti 300 kuna, a za promjenu podataka 150 kuna. I to su sve pristojbe vezane za upis u sudski registar, a ostalih više neće biti.
Silvana Perica