Predsjednik Moderne:

Rezultati ispitivanja Moderninog mRNA cjepiva protiv gripe su 'važan korak naprijed'

Šibenik: Iako svakim danom raste broj novooboljelih od COVID-19 infekcije, interes za cijepljenje nije velik
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/3
22.02.2023.
u 10:46

Američka biotehnološka tvrtka priopćila je u četvrtak da su rezultati njena ispitivanja novog mRNA cjepiva neujednačeni, to jest da su stvorili bolji imunološki odgovor na neke sojeve od trenutno dostupnih cjepiva, no na neke je njihov odgovor bio slabiji. Usprkos tome, Stephen Hoge, predsjednik Moderne, kazao je da se radi o "važan korak naprijed u razvoju cjepiva protiv gripe temeljenih na mRNA"

Američka biotehnološka tvrtka Moderna priopćila je u četvrtak da ima neujednačene rezultate opsežnog ispitivanja svog mRNA cjepiva protiv gripe, temeljenog na istoj tehnologiji korištenoj u njezinom uspješnom cjepivu protiv covid-19. Modernino eksperimentalno mRNA-1010 cjepivo protiv gripe je "kvadrivalentno", što znači da cilja četiri soja gripe: A/H1N1, A/H3N2, B/Yamagata i B/Victoria -- odabrana na temelju preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Tvrtka sa sjedištem u Massachusettsu rekla je da je njezino cjepivo protiv gripe stvorilo imunološki odgovor protiv sojeva influence A koji je bio jednak ili bolji od odgovora već licenciranih cjepiva. Međutim, zaostajalo je za već odobrenim cjepivima protiv sojeva influence B, stoji u priopćenju Moderne.

"Današnji rezultati predstavljaju važan korak naprijed u razvoju cjepiva protiv gripe temeljenih na mRNA", rekao je predsjednik Moderne Stephen Hoge. "Već smo ažurirali cjepivo za koje vjerujemo da bi moglo poboljšati imunološki odgovor protiv influence B i nastojat ćemo brzo potvrditi ta poboljšanja u nadolazećoj kliničkoj studiji."

U treću fazu ispitivanja mRNA cjepiva bile su uključene 6102 odrasle osobe u Argentini, Australiji, Kolumbiji, Panami i Filipinima tijekom sezone gripe na južnoj hemisferi. Sudionici su primili jednu dozu mRNA-1010 ili jednu dozu licenciranog cjepiva protiv gripe. Moderna je rekla da je 70 posto primatelja mRNA-1010 prijavilo nuspojave kao što su glavobolje, otekline i umor u usporedbi s 48 posto u drugoj skupini.

Sojevi virusa moraju se odabrati šest do devet mjeseci prije nego što se cjepiva namjeravaju koristiti, a njihova je učinkovitost približno 40 do 60 posto. Moderna istodobno provodi ispitivanje učinkovitosti svog cjepiva.

Moderna i drugi proizvođači cjepiva, uključujući Sanofi, nadaju se da mRNA tehnologija može ubrzati razvoj imunizacije i proizvodnju cjepiva te povećati učinkovitost. Godišnje u svijetu ima oko tri do pet milijuna teških slučajeva gripe i između 290.000 i 650.000 smrtnih slučajeva, kaže WHO.

VIDEO Europom hara 'najgora' ptičja gripa u njezinoj povijesti

Komentara 1

TN
Tamo Neko
20:53 26.02.2023.

Najmanje me zanima što o svom proizvodu kaže proizvođač, jer normalno je da prednosti uveličava a probleme zataškava. Pitanje je što o tome proizvodu govore nezavisni istraživači i tvrtke plaćene iz državnog proračuna kojima je testiranje lijekova posao no iz nekog "nepoznatog" razloga to ne rade.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije