Digitalizalna Hrvatska

Rijeka i Istra 26. siječnja ostaju bez analognog televizijskog signala

ucka
Foto: Goran Kovačić
1/3
14.01.2010.
u 11:20

Ako još niste iskoristili svoj kupon za kupnju digitalnog uređaja, a vlasnici ste televizora koji u sebi nemaju ugrađen digitalni prijamnik, učinite to što prije jer, prema prihvaćenoj Strategiji prelaska na digitalno emitiranje, bez analognog signala već 26. siječnja ostat će Rijeka, Istra i Primorje.

 "Siđite s krovova, postanite dio digitalnog doba" – poznati je slogan u kampanji koja građane nastoji informirati o prelasku s analognog na digitalno emitiranje televizijskih programa. Isti se slogan koristi i na kuponima koji su televizijskim pretplatnicima podijeljeni kao subvencija za kupovinu digitalnog prijamnika koji će uskoro postati još jedan od neophodnih uređaja u vašem domu.

Ako još niste iskoristili svoj kupon za kupnju digitalnog uređaja, a vlasnici ste televizora koji u sebi nemaju ugrađen digitalni prijamnik, učinite to što prije jer, prema prihvaćenoj Strategiji prelaska na digitalno emitiranje, bez analognog signala već 26. siječnja ostat će Rijeka, Istra i Primorje koji pripadaju digitalnoj regiji D5. Dogodit će se to zbog gašenja analognih odašiljača na Učki koji već nekoliko dana emitiraju smanjenom snagom.

>>HAKOM-ove preporuke za prelazak na digitalnu televiziju

Svi koji na tom području program i dalje prate putem analognih odašiljača tog će dana ostati bez signala HRT-a, RTL-a i Nove TV. Zbog toga je, ako na svojem ekranu ne želite gledati "snijeg", neophodno nabaviti digitalni prijamnik (tzv. DVB-T receiver). Prijamnici se mogu kupiti u gotovo svim prodavaonicama tehničke robe, a najjeftiniji modeli stoje između 100 i 200 kuna. Posebne antene nije potrebno kupovati.

Osim u trgovinama tehničkom opremom digitalne prijamnike moguće je kupiti i u nekim poštanskim uredima u Hrvatskoj. Detaljan popis prodajnih mjesta nalazi se na internetskim stranicama Vlade Republike Hrvatske: www.vlada.hr/dtv.

Lokalne televizije i dalje u analogiji

Programi lokalnih i regionalnih TV-postaja još će se neko vrijeme nastaviti emitirati analognim signalom, ali i eksperimentalno digitalno, kako bi i oni tijekom godine prešli na isključivo digitalno emitiranje, priopćio je danas HAKOM.

Program prelaska na digitalno emitiranje TV-signala u Hrvatskoj provodi se u skladu s odredbom Europske unije, a koja za države-članice propisuje prelazak na isključivo digitalnu tehnologiju najkasnije do kraja 2012. godine. U tu je svrhu Hrvatska podijeljena u devet digitalnih regija.

Dana 3. ožujka 2010. trebalo bi početi gašenje analognih odašiljača Borinci i Belje (regija D1), Ivanščica i Kalnik (regija D3), Ćelavac i Ugljan (regija D7) i Srđ (regija D9) . Drugim riječima, bez analognog signala tada će ostati istočna Slavonija, Baranja, dio Zagorja, dio središnje Hrvatske i Međimurje, dio Like, sjeverna Dalmacija i dubrovačko područje.

Sredinom srpnja planirano je gašenje analognih odašiljača na Psunju, Papuku i Moslavačkoj gori (regija D2) zbog čega će digitalni prijamnik tada biti neophodan i stanovnicima zapadne Slavonije, Moslavine i dijela Podravine. Mjesec dana kasnije, točnije 17. kolovoza, prestat će raditi analogni odašiljači na Mirkovici i Ličkoj Plješevici (regija D6) te Labinštici (regija D8). Tada će i stanovnici sjeverne Like, Gorskog kotara te Splita i većeg dijela Dalmacije morati nabaviti DVB-T prijamnike.

Analogija na Sljemenu do listopada 2010.

Posljednji na redu za gašenje analogije su Zagreb i središnja Hrvatska. Analogni odašiljači na Sljemenu (regija D4) trebali bi se ugasiti 5. listopada 2010. Toga će dana biti završen veći dio posla oko prelaska s analognog na digitalno emitiranje.

Analogni signal i dalje će odašiljati lokalne televizije i neki manji repetitori koji još nisu digitalizirani. Da bi i lokalne televizije dobile digitalne frekvencije, neophodno je ugasiti analogne odašiljače nacionalnih televizija i to je jedan od razloga zbog kojega se gašenje analogije provodi već od siječnja 2010. Potpuni prestanak analognog emitiranja u Hrvatskoj predviđen je za 1. siječnja 2011.

Odašiljanje programa u digitalnoj tehnici donosi vam znatno bolju kvalitetu slike i zvuka. "Snijeg", "duhovi", smetnje i loš zvuk ubrzo će postati prošlost jer će većina stanovnika kvalitetnu sliku moći dobiti i sa sobnom antenom. Osim toga, prelazak na digitalno emitiranje otvorit će prostor pokretanju novih nacionalnih, regionalnih i lokalnih televizija.

Problemi na zajedničkim sustavima


Korisnici IPTV-a i nekih kabelskih sustava gašenjem analogije neće izgubiti sliku na svojim televizorima jer oni već prate program u digitalnoj tehnici. Kabelski operateri koji još nisu uveli digitalne pakete kroz svoje analogne sustave prenose sliku koju primaju digitalno pa ni kod njih neće doći do nestanka programa.

Problema s prijamom mogli bi imati stanari starijih zgrada čiji zajednički antenski sustavi zbog postavljenih filtara nisu u mogućnosti "propustiti" nove digitalne kanale. Investicija obnove antenskog sustava nije mala, ali za prvu ruku onima koji budu imali tih problema dobro bi mogle poslužiti sobne antene.

Ključne riječi

Komentara 12

OB
-obrisani-
11:31 14.01.2010.

Zašto bih ja kao TV pretplatnik kupovao digitalni prijemnik? Neka mi ga kupi HTV i instalira o svom trošku. Zašto bi bio moj problem kako će oni tehnički rješavati odašiljanje slike? Zar trebam plaćati i popravke na TV odašiljaču?

OB
-obrisani-
02:27 24.01.2010.

Plačati HTV-u je veleizdaja i zločin.

AC
@aciide@
17:04 14.01.2010.

Ovo je prvi korak ka odcepljenju i pripajanju dragoj majčici Italiji ! Viva Padania Libera e Republica Istria ! ! !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije