Dan nakon vojnog preuzimanja vlasti u Zimbabveu i stavljanja dugogodišnjeg predsjednika Roberta Mugabea u kućni pritvor, vojska u četvrtak ne najavljuje svoje daljnje korake, a zemlja je u iščekivanju razvoja događaja.
Dužnosnici Južnoafričke zajednice za razvoj trebali bi u četvrtak u prijestolnici Bocvane Gaboroneu razgovarati o krizi u Zimbabveu s južnoafričkim predsjednikom Jacobom Zumom, a također su poslali izaslanike u Harare kako bi se sastali s tamošnjim vojnim dužnosnicima.
Dok je vojska izvijestila da je Mugabe na sigurnome, medijska izvješća o tome gdje se nalazi njegova supruga Grace su proturječna, a prema nekima od njih ona je napustila zemlju.
Prije udara u zemlji su se pojavile spekulacije o tome da se 52-godišnja supruga dugogodišnjeg zimbabveanskog predsjednika sprema od njega preuzeti vlast. Čini se da je u toj nakani potencijalna nasljednica suočena s otporom visokih vojnih dužnosnika.
Na ulicama Hararea u četvrtak vlada neugodna tišina, nakon početnog veselja u srijedu, kada je objavljeno da je vojska stavila pod nadzor 93-godišnjeg Mugabea, koji je skoro četiri desetljeća na vlasti.
Uz nekoliko Mugabeovih saveznika iz njegove stranke Zanu-PF, među kojima je i financijski ministar Ignatius Chombo, koji su završili u zatvoru, neki politički akteri brzo su dali do znanja da su na strani vojske.
Tako su državni mediji u srijedu kasno navečer objavili ispriku čelnika mladeži Mugabeove stranke Kudzaija Chipange, koji je samo nekoliko sati ranije kritizirao vojsku.
"Još smo mladi i radimo greške", kazao je Chipanga dodajući da se ispričava svojevoljno i da nije na to prisiljen. Mladež Mugabeove stranke do sada je snažno podupirala njegovu suprugu u aspiracijama za vlast. "Sam sam razmislio i shvatio da radim pogrešku", dodao je Chipanga.
Zimbabveanska oporba, koja se dugo borila protiv Mugabea na miran način na tamošnjim izborima, čini se da je u četvrtak prihvatila vojnu intervenciju.
"Podupiremo potez vojske, no zemlja se treba brzo vratiti ustavnoj vlasti", kazao je Douglas Mwonzora, glavni tajnik stranke MDC-T, oporbenog čelnika Morgana Tsvangiraija.
Iz obavještajnih izvora se u međuvremenu doznaje da predsjednik Mugabe inzistira na tome da on ostane jedini legitimni čelnik te da se opire ponuđenom posredovanju katoličkog svećenika kojim bi se osiguralo dostojanstveno povlačenje s dužnosti.
Svećenik Fidelis Mukonori djeluje kao posrednik između Mugabea i generala, koji su u srijedu ciljanom operacijom preuzeli kontrolu u zemlji navevši kako je akcija usmjerena protiv "kriminalaca" u Mugabeovu okruženju.
Prema obavještajnim izvješćima na koje se poziva Reuters, bivši šef obavještajnih službi Emmerson Mnangagwa, kojega je Mugabe prošlog tjedna smijenio s dužnosti potpredsjednika, planirao je da zemlja poslije Mugabea funkcionira godinu dana tako da je zajednički vode vojska i oporba.
Pogledajte nuklearne prijetnje Sjevernje Koreje: