U povodu tekuće rasprave o odgoju djece potaknute objavom Doris Pinčić Rogoznica o tome kako je svojeg 1,5-godišnjeg sina udarila po stražnjici te ga zaključala samog u sobu na 20 minuta, odgovor zašto roditelji danas imaju teškoća u odgoju djece potražili smo od jednog od najeminentnijih europskih stručnjaka u tom području.
Dr. Michael Winterhoff, psihijatar za djecu i mlade iz Bonna, napisao je nekoliko knjiga o problematici odgoja djece.
Dijete osjeća nemir
– Vrijeme u kojem živimo, u kojem su odrasli praktično stalno pod stresom zbog velikih obveza koje takvo vrijeme nameće, nisu u stanju potpuno uspostaviti normalne odnose ni s odraslima ni s djecom – kaže dr. Winterhoff te nastavlja kako taj podsvjesni nemir dijete i te kako osjeća. – U svakom slučaju roditelj mora sebe dovesti u situaciju da bude smiren pred djetetom, a ta smirenost mora doći iznutra. Jedino na taj način moći ćete vidjeti što dijete zapravo želi – kaže bonnski psihijatar za djecu i mlade. Dr. Michael Winterhoff ističe da ni stalna izloženost informacijama ne predstavlja idealno okruženje za odgoj djeteta.
– Pristup prevelikom broju informacija koji dopušta današnja tehnologija utječe na odgoj djeteta tako što roditelja dodatno opterećuje jer on mora donositi više odluka. Na taj se način roditelj ne može sasvim usredotočiti na odgoj djeteta, um mu okupira previše drugih stvari – govori dr. Winterhoff.
Previše informacija
– Tu prije svega mislim na 90-e godine, kada je čovječanstvo prešlo s analogne na digitalnu tehnologiju čime je tok informacija, a posljedično i tok svijesti postao daleko brži nego prije. Znači, probleme u odgoju djece više ne možemo opravdavati osobnošću roditelja, nego opsežnim društvenim promjenama koje nas zahvaćaju. Dakle, u vremenu u kojem se događaju praktično stalne promjene u više životnih sfera jako je teško izbjeći da te promjene osim roditelja osjete i djeca – kaže dr. Winterhoff.
– Ona u odraslima moraju pronaći sigurnost, bez sigurnosti dobivene interakcijom s roditeljem ili učiteljem dijete se neće moći pravilno razvijati. Intervencije koje roditelji poduzimaju prema školama također su negativna pojava jer se na taj način smanjuje mogućnost uspostave pravilnog odnosa učitelja i djeteta – govori dr. Winterhoff, ali i dodaje kako je jedini način da se djeci razloži što je dobro, a što loše ujedno i onaj najjednostavniji – bez previše diskusije.
>>'Podržavamo Doris Pinčić Rogoznicu, reakcija pravobraniteljice je promašena i bezobrazna'
>>Doris Pinčić Rogoznica: Prirodno mi je došlo da se prema djeci ponašam zaštitnički
Roditelji ne znaju odgajati djecu i zato je najbolje da im se djeca oduzmu čim se rode. Pravobraniteljice, Hrabri telefon, Kontra i Iskorak neka odlučuju tko će djecu odgajati. Vidimo u današnjem Večernjaku da se djeca od četiri godine obraćaju udruzi Hrabri telefon što znači da njima najviše vjeruju. Tako je to kad su nam djeca pametna a roditelji ludi. Dakle, moramo slušati djecu i ove koji o njima brinu i žele im ugoditi.