– Iz razgovara znam da bi neki učenici i probali drogu, ali zbog testiranja, odnosno straha od roditeljske reakcije to ipak neće učiniti. To je dobar način da mladi uopće i ne probaju drogu – kaže Marija Pavlović, učenica 2. razreda Srednje škole Pakrac.
Slijedi požeška Gimnazija
U školi već dvije godine županijski Zavod za javno zdravstvo provodi testiranja učenika prvog i drugog razreda na droge. Postupak je, kaže Marija koja je bila dva puta testirana, vrlo jednostavan. Grupa od deset od petnaest učenika nasumice izabranih odlazi u obližnju bolnicu gdje daju mokraću i kroz nekoliko minuta već doznaju jesu li pozitivni ili negativni.
Sve traje jedan školski sat. Rezultate testiranja osim zdravstvene ustanove i učenika, znaju još samo roditelji.
– Do sada je testirano dvjestotinjak učenika. Da bi se moglo pristupiti testiranju učenika, potrebna je roditeljska suglasnost. Zadovoljni smo njihovom suradnjom jer smo u više od 90 posto suglasnost i dobili – rekla je dr. Jasmina Kovačević, voditeljica Službe za javno zdravstvo županijskog Zavoda za javno zdravstvo.
– Danas gotovo svaki učenik dolazi u kontakt s drogom, a istraživanja su pokazala da barem njih polovica proba drogu nakon čega neki nastave s češćom konzumacijom. Bitno je mlade odvratiti da je uopće probaju. Zbog toga smo zatražili da se i u našoj školi počne s testiranjem – rekao je Pavle Bucić, ravnatelj požeške Gimnazije u kojoj će se od ove školske godine prvi put učenici prvih i drugih razreda testirati na droge.
“Pali” zbog lijekova
Dejvid Zombori, psiholog Odjela za prevenciju ovisnosti u županijskom Zavodu za javno zdravstvo, ističe da, na sreću, u Pakracu nisu imali puno pozitivnih rezultata.
– Bilo je pet slučajeva, od toga dvoje je bilo pozitivno zbog uzimanja lijekova. Od policije smo doznali da se smanjila količina droge kod uzrasta mladih koje smo testirali – ističe Zombori.
To treba postati uobičajena praksa. Za dobrobit djece i njihovih roditelja. Protiv toga može biti samo idiot.