– Tražim izuzeće tužiteljice jer me je pitanjima ponukala da kopam po papirima koje sam uložio u spis, a na osnovi kojih će se sada moći utvrditi da je Hrvatska bila izravno upetljana u rat u BiH, da je tamo imala oružane snage... Smatram da su to opasne stvari i da se dovodi u pitanje suverenitet RH – uz takvo obrazloženje Ljubo Ćesić Rojs, kojem se sudi za zloporabu položaja u poslovanju iz 1999. dok je bio pomoćnik ministra obrane, jučer je zatražio izuzeće tužiteljice u zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu.
Uz Rojsa su za zloporabu položaja optuženi i Stjepan Kolar, direktor Trgomonta Kolar, i Davor Calek, direktor riječkog Enex holdinga. Rojsa se tereti da je 1999., kako bi se nezakonito pribavila dobit Trgomontu, neosnovano zatvorio potraživanje MORH-a prema toj tvrtki. Trgomont, kojem je MORH dao predujam od 2,3 milijuna kuna, obvezao se isporučiti MORH-u 44 motorna vozila, a isporučili su, tvrdi tužiteljstvo, osam vozila vrijednih 848.000 kuna. Kolar je pak, tereti se, ispostavio MORH-u 22 prijepisa računa i otpremnica u vrijednosti 1,473.385 kuna iz kojih je neistinito proizlazilo da su izdane 1996. i da su te godine vozila isporučena MORH-u.
Tako je, drži tužiteljstvo, za Trgomont nezakonito pribavljena dobit od 1,4 milijuna kuna. Rojs se tereti i da je s Calekom, kao direktorom Enexa, potpisao dva ugovora, kojima je MORH naručio izvođenje radova na sanaciji i gradnji ceste u Orašju (BiH) te na infrastrukturnim objektima HVO-a Ravne.
– Lažno navodeći da je riječ o radovima od posebnog interesa za RH, Enex holdingu trebala je biti pribavljena dobit od 5 milijuna kuna, navodi tužiteljstvo, no zbog nedostatka novca u proračunu MORH-a do plaćanja nije došlo. Rojs je sutkinji Sandri Kantolić kazao i da je za vozila za koja mu se sudi pronašao da su bila registrirana u RH i proslijeđena u BiH, što tužiteljstvo skriva od suda, te tvrdi da su ta vozila i danas registrirana u HV-u.
>>Rojs gradio kuću gdje nije smio, ali neće je više morati rušiti
Postoji li neki pošteni HDZ-ovac?