Rudi je bil tipični Zagorec, pošten, dobar, tih, povučen i radišan, opisuje pokojnog junaka Domovinskog rata Rudolfa Perešina njegov ratni kolega Viktor Koprivnjak. Smatra da su njegovi lik i djelo ostali daleko više poznati po djelima nego po riječima.
Povijesni prelet
Podsjećamo, Rudolf Perešin istinski je heroj Domovinskog rata, koji se istaknuo na početku rata povijesnim preletom MIG-om 21 ondašnje JNA, 25. listopada 1991. godine, u Klagenfurt u Austriji. Tom je prilikom rekao znamenitu rečenicu: "Ja sam Hrvat, ne mogu i neću pucati na svoj narod" - pobudivši tako zanimanje i simpatije svjetske javnosti za stradanje hrvatskog naroda. Nakon povratka u zemlju stavlja se na raspolaganje HV-u i Ratnom zrakoplovstvu, čiji postaje zapovjednik, da bi njegov zrakoplov bio pogođen 2. svibnja 1995. godine u akciji Bljesak. Nakon dvije i pol godine nagađanja o njegovoj sudbini, srpska je strana njegove posmrtne ostatke izručila 4. kolovoza 1997. godine.
Zapovjednik eskadrile
– Radili smo zajedno od prvog dana njegova dolaska u Hrvatsko ratno zrakoplovstvo nakon bijega iz JNA 1991. godine. Najprije je radio s nama u zapovjedništvu, a onda je postao zapovjednik eskadrile. Sam njegov prelet, koji je snažno odjeknuo u svijetu, posebno je bio emotivno dočekan kod nas u Hrvatskoj vojsci. Mi smo to doživjeli kao svojevrsnu pobjedu. U tom trenutku nismo imali aviona ni helikoptera, već smo prilagođavali razne sportske, aero i slične letjelice za borbeno djelovanje. Sam njegov prelet, mada njegov avion nije došao u Hrvatsku, već je ostao u Austriji, bio je jedan impuls i put koji su slijedili mnogi ostali njegovi kolege piloti u tadašnjoj JNA, koji su k nama kasnije preletjeli s avionima kojima smo se koristili u borbenim djelovanjima – kaže Viktor Koprivnjak. Što se tiče njegovog ratnog i zapovjednog puta, kaže da je Rudi bio vrhunski zapovjednik i pilot. Čovjek koji je uvijek bio prvi, a tako je bilo i kod njegove pogibije, kada je vodio par zrakoplova, pri čemu je upravo on stradao. – On je bio simbol borbenih pilota – kaže Viktor Koprivnjak. I drugi prijatelji Rudija pamte samo po dobru. Tako Ivan Bokun, rodom iz Gornje Stubice, koji danas živi u Oroslavju, kaže da je Rudolfa Perešina upoznao 1979. godine, kada je bio pri kraju završetka vojne akademije u JNA.
Njega i Rudija upoznale su njegova supruga Nada i Rudijeva buduća supruga Ljerka, koje su zajedno radile i bile prijateljice.
– Jako puno smo se družili i doista mogu o njemu reći sve najbolje. Posjećivali smo se, nalazili na raznim feštama, na kojima je Rudi bio pravi veseljak. Iako je bio vojno lice, uvijek je bio veseo, često je podizao atmosferu u cijelom društvu, a volio je i pjevati, posebno zagorske pjesme. No, bio je jako dobar prijatelj i za bilo što pomoći, pomagao je kod gradnji kuća, klijeti, što god je trebalo, žbukati, betonirati, kopati u vinogradu – ispričao nam je Ivan Bokun.
U spomen na Rudija održani su već 13. susreti za Rudija u Gornjoj Stubici, gdje je Rudolf Perešin rođen. Gornjostubičani, u suradnji sa Zagrebačkim zrakoplovno-tehničkim savezom, Udrugom Susreti za Rudija, Gradom Zagrebom i drugima, svake godine priređuju bogat program, u kojem nastupaju razne sportske letjelice, padobranci, helikopteri, a vrhunac su preleti MIG-a 21, isti oni na kakvima je letio i pokojni Rudi. Ove godine gornjostubičkim nebom parao je zvuk i švedskog Gripena, koji je stigao iz Mađarske specijalno za tu priredbu, a kojim je upravljao mađarski pilot. Trosatni letački program gledalo je više od 5000 ljudi. – Mislim da ni sam Rudi ne bi mogao vjerovati da se to održava već tako dugo i u sve većem obujmu. Vjerujem da Rudi nije mogao ni sanjati koliko ga hrvatski narod cijeni i voli. Ja sam svima posebno zahvalna za sve što čine u spomen na njega, a posebno ljudima u njegovoj rodnoj Gornjoj Stubici. Ovakve priredbe mogu napraviti samo ljudi koji punim plućima i srcima žive za to – rekla nam je supruga pokojnog Rudija, Ljerka Perešin.