U povodu 20. obljetnice rušenja Berlinskog zida zapadna je javnost opet posvetila pozornost političkim ambicijama posljednjeg lidera Sovjetskog Saveza Mihaila Gorbačova. S jedne strane pozivajući Kremlj da ozbiljnije krene u obračun s korupcijom i ovisnošću ruske ekonomije o izvozu sirovina, a s druge kritizirajući same građane zbog “paternalističkih očekivanja vladine podrške”, Gorbačov je po tko zna koji put sugerirao da bi se htio ozbiljnije uključiti u politički život Rusije.
– Problemi koje vidim motiviraju me na stvaranje političke snage koja bi mogla oponirati, postavljati pitanja. Očito je da za tako nešto postoji potreba – prenosi AP izjavu 78-godišnjeg Gorbačova.
Slab odjek u javnosti
Nobelov laureat za mir ‘90., pokretač politika poznatih kao glasnost i perestrojka, koje su 80-ih liberalizirale SSSR te dovele do sloma komunističkih diktatura u Europi i kraja hladnog rata, i danas se trudi biti aktivan. No njegov istup, kao i mnogi ranije, prošao je posve nezapaženo u ruskoj javnosti. S jedne strane, za mnoge u domovini Gorbačov je do današnjeg dana ostao “agent Zapada”, koji je svojim liberalnim reformama podvalio trojanskog konja sovjetskom imperiju.
Također, bez obzira na stav o samom Gorbačovu i reformama koje su tada pozdravljale mase, mnoge ruske građane iritira dojam da Zapad zanemaruje činjenicu kako su 80-ih godina, pored liberalizacije, udareni i temelji za pretvorbeni košmar te uzlet kriminalnih skupina koje su u 90-ima poharale njihovu – i ne samo njihovu – zemlju.
S druge strane, Gorbačov kao suvremeni politički aktivist nije osobito omiljen ni kod domaće oporbe.
Fiktivna partija
Kad je lani Gorbačov sa svojim partnerom, oligarhom i bivšim KGB-ovcem Aleksandrom Lebedjevom u New York Timesu objavio kako osniva socijaldemokratsku stranku, reakcija Garija Kasparova u razgovoru za Večernji list bila je da je riječ o fiktivnoj partiji, još jednom kremaljskom spinu. Frontmen pokreta Solidarnost i Druga Rusija Gorbačova je tada nazvao osvjedočenim pobornikom Vladimira Putina, uvjeravajući kako se za njegove socijaldemokrate više neće čuti. I doista – do dana današnjeg na tu navodnu stranku kao da se zaboravilo.
No Gorbačov je ujedno i suvlasnik Nove Gazete, najpoznatijeg oporbenog lista u Rusiji. NG osvjetljava brojna pitanja i afere, a nekoliko je njezinih novinara i suradnika životom platilo svoj rad.
23.11.2009. u 18:59h Venlo Kad dolaziš u Beograd? Ja sam ti već poželeo dobrodošlicu.