Američka i njemačka vlada objavile su u srijedu planove za stacioniranje američkih sustava oružja dugog dometa u Njemačkoj, koji bi mogli napasti ruski teritorij počevši od 2026. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg pozdravio je odluku o raspoređivanju američkih krstarećih raketa u Njemačkoj kazavši novinarima da raspoređivanje američkih projektila pokazuje predanost Washingtona Savezu i europskoj sigurnosti.
Ranije je njemački kancelar Olaf Scholz rekao da se "radi o tome da u zaštitu Njemačke spada i zastrašivanje, tj. odvraćanje" te da su za to potrebni precizni projektili dalekog dometa. On je odluku o ponovnom stacioniranju krstarećih raketa, nakon pauze dulje od 20 godina, ocijenio kao opravdanu, izražavajući čuđenje kritikom koja dolazi iz redova dijela oporbe, ali i iz njegove vlastite stranke.
Kremlj je u četvrtak osudio odluku Sjedinjenih Država o raspoređivanju projektila dugog dometa u Njemačkoj, osuđujući povratak "na Hladni rat", u jeku sukoba između Moskve i Ukrajine koju podržava Zapad. "Njemačka, SAD, Francuska, Velika Britanija izravno sudjeluju u sukobu oko Ukrajine. Vraćaju se svi atributi Hladnog rata, sukobom, izravnim sukobom", rekao je za javnu televiziju glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov.
"Sve se to poduzima kako bi se osigurao naš strateški poraz na bojnom polju", rekao je Peskov na pitanje novinara ruske javne televizije. "Ovo nije razlog za pesimizam, naprotiv, to je razlog da se okupimo i iskoristimo sve svoje ogromne potencijale i ispunimo sve ciljeve koje smo si postavili u okviru specijalne vojne operacije u Ukrajini", dodao je.
VEZANI ČLANCI:
Ruski veleposlanik u Njemačkoj Sergej Nečajev upozorio je u četvrtak njemačku vladu na daljnje pogoršanje odnosa između Moskve i Berlina ako Sjedinjene Države tamo postave rakete dugog dometa, kao što je najavljeno. "Za nadati se da će njemačke političke elite preispitati je li takav destruktivan i opasan korak, koji ne doprinosi sigurnosti Savezne Republike Njemačke niti europskog kontinenta u cjelini, uputan", rekao je Nečajev. Da i ne spominjemo nepopravljivu štetu njemačko-ruskim odnosima, dodao je. Nečajev tvrdi da bi taj potez doveo do daljnjih napetosti, utrke u naoružanju i opasnosti od nekontroliranog sukoba između Rusije i NATO-a, što bi moglo imati nepovratne posljedice.
"Rusija se može dogovoriti s Kubom, Sjevernom Korejom, Venezuelom i Nikaragvom o raspoređivanju ruskih raketa tamo", izjavio je prvi potpredsjednik odbora za vanjske poslove Vijeća Federacije (Gornji dom ruskog parlamenta) Vladimir Džabárov. "Ovi projektili mogu biti raspoređeni ne samo na tim lokacijama. S njihovim dometom, možemo ih postaviti, primjerice, na Čukotku, što je kratka udaljenost od Aljaske. Možemo ih također postaviti na Kamčatku. Hipersonične rakete posebno brzo dosežu američki teritorij i predstavljaju stvarnu prijetnju", dodao je Rus. Inače, Čukotka je okrug u sjeveroistočnoj Rusiji, nasuprot Aljaske, savezne države SAD-a.
FOTO Pronašli smo memeove o toplinskom valu, neki su baš dobri: 'Nije vruće koliko je sparno'
Rusi ko Rusi prijete praznom puškom već po 100-ti puta viđeno.