Vodeći ruski institut za razvoj nuklearne energije Kurčatov institut postigao je dogovor s Gazpromom, najvećom ruskom tvrtkom, a ujedno i najvećim eksploatatorom zemnog plina na svijetu, o razvoju podmornice na nuklearni pogon za transport ukapljenog prirodnog plina (LNG) Sjevernim morskim putem. Ovaj ambiciozni projekt trebao bi omogućiti Gazpromu lakši pristup azijskim tržištima, dok se suočava s velikim financijskim problemima nakon gubitka europskog tržišta uslijed sankcija.
Predsjednik Kurčatov instituta, Mihail Kovalčuk, najavio je početak radova na dizajnu podmornice na forumu OMR 2024 u Sankt Peterburgu, posvećenom razvoju visokotehnološke opreme za Arktik. Iako ideja o plovidbi ispod leda nije nova, ovo je prvi put da su projektanti službeno najavili sporazum o suradnji s Gazpromom, prenosi Barents Observer. Na radnom sastanku 11. listopada direktor Gazproma Aleksej Miller i Kovalčuk razgovarali su o provedbi projekta nuklearne energije za arktički pojas. Iako je Gazprom u velikoj krizi zbog pada prodaje plina, ovaj projekt predstavlja pokušaj osvajanja novih tržišta u Aziji.
Kako bi se riješio problem transporta plina kroz teške arktičke uvjete, Kurčatov institut predlaže izgradnju divovske podmornice s LNG spremnicima. Prema preliminarnim studijama, podmornica bi bila duga 360 metara, dvostruko duža od hladnoratovskih podmornica klase Typhoon, i imala bi istisninu do 180.000 tona. Podmornice bi bile pogonjene s tri nuklearna reaktora i plovile bi ispod leda, omogućujući brži i sigurniji transport plina do Azije, bez obzira na vremenske uvjete. Iako Kovalčuk tvrdi da bi ova tehnologija povećala sigurnost u usporedbi s površinskim brodovima, mnogi stručnjaci izražavaju sumnju.
VEZANI ČLANCI:
Aleksandar Nikitin, nuklearni stručnjak iz organizacije Bellona, nazvao je ovaj projekt "fantazijom" bez čvrstih tehnoloških, ekonomskih i industrijskih temelja. Prema njegovim riječima, Rusija nema ni osnovne kapacitete za izgradnju brodova, a kamoli napredne nuklearne podmornice. Unatoč skepticizmu, Arktik je postao važna strateška točka za Rusiju, osobito nakon što je državna nuklearna korporacija Rosatom preuzela odgovornost za Sjeverni morski put i infrastrukturu potrebnu za transport energenata iz regije. Ostaje vidjeti hoće li ovaj kontroverzni projekt zaista zaživjeti, prenosi Barents Observer.
>>> FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije
Pa sto nisu vec "Moskvu" preuredili u podmornicu?