Ukrajinske snage na tri se strane bore protiv ruske vojske koja je bolja, veća, bolje opremljena i iskusnija u borbi zbog nedavnog sudjelovanja u građanskom ratu u Siriji, ocjenjue se u analizi agencije Reuters. Ukrajinski gradovi su u četvrtak raketirani, a iz Ukrajine su izvijestili da kolone vojnika ulaze u Ukrajinu preko granica s Rusijom i Bjelorusijom i obala Crnog i Azovskog mora.
Ruski cilj još uvijek je nejasan, ali jasno je da je glavna meta bio glavni grad Kijev. Predsjednik Vladimir Putin kazao je da je njegova namjera "demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine".
Nadmoćna Rusija
- Zapovjedništvo ruske vojske željet će brzo napredovati kako bi izolirali i preuzeli Kijev, a sve sa ciljem sprječavanja formiranja upovezane ukrajinske obrane i, ako je moguće, remećenja kretanja ukrajinskih pričuva - kazao je Ben Barry, viši stručnjak za kopneno ratovanje na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS).
Savjetnik ukrajinskog predsjednika rekao je da su ruske snage zauzele aerodrom Hostomel sjeverozapadno od Kijeva. Barry kaže da će im to omogućiti da zračnim putem osiguraju dodatnu opremu, poput lakih oklopnih vozila, koja će im omogućiti još jači napad.
Rusko napredovanje na obali Azovskog mora i blizu Harkiva na sjeveroistoku sugerira na moguć pokušaj da okruže ukrajinske snage na istoku zemlje, dodao je.
Iz Sjedinjenih Američkih Država procjenjuju da je Rusija u večeri uoči invazije imala uz više od 150.000 vojnika okupljenih na granici i još desetke tisuća separatističkih boraca unutar otcjepljenjih regija u istočnoj Ukrajini.
Po IISS-ovom izvješću Military Balance objavljenom prošlog tjedna Ukrajina ima ukupno 196.600 vojnika.
Ukrajinsko ratovanje kao u Prvom svjetskom ratu
Ukrajinske snage visoko su motivirane za obranu zemlje, a nedavno su opremljene i turskim dronovima i protutenkovskim raketama iz Britanije i SAD-a. Stručnjaci kažu kako su, unatoč tome, i dalje jako ranjive, pogotovo na zračne i raketne napade. Ukrajinska mornarica ruskoj crnomorskoj floti može se suprotstaviti samo jednim velikim ratnim brodom i s desetak patrolnih brodica.
Ukrajinsko iskustvo iz osam godina borbe protiv separatističkih snaga na istoku uglavnom se temelji na statičnom rovovskom ratovanju nalik onome iz Prvog svjetskog rata.
Ruske snage su u Siriji tijekom intervencije na strani predsjednika Bašara al-Asada pokazale da su sposobne za brzo kretanje preko velikih udaljenosti, sastavljanje plutajućih mostova za prelaženje rijeka i sinkroniziranje napada na tlu sa zračnim napadima i napadima dronovima.
Po riječima sirijske opozicije, ruske zračne snage izvele su na desetke tisuća zračnih napada koji su rezultirali tisućama civilnih žrtava. U Siriji je boravilo više desetaka tisuća ruskih vojnih službenika, a časnici i dočasnici kopnenih, zračnih i snag za specijalne operacije (Spetsnaz) slano je u misije u Siriji, kazao je Barry.
Ruski vojnici su s Asadovim saveznicima iz libanonskog Hezbolaha stekli opsežno iskustvo u urbanom ratovanju koje bi se moglo pokazati vrijednim ako uslijede bitke za velike ukrajinske gradove.
Modernizirana zračna, kopnena morska oprema
Analitičari Janesa, pružatelja obrambenih obavještajnih informacija, rekli su da je Rusija tijekom intervencije u Siriji testirala novu i moderniziranu zračnu, kopnenu i morsku opremu, među kojima i borbene zrakoplove nove generacije Su-57 i krstareće rakete Kalibr.
- Kako bi prevldale nad Rusijom ukrajinske snage će morati pokazati visoke taktičke standarde, biti vrlo hrabre i odlučne i imati plan bolji od ruskog - kazao je Barry.
- Jedna od prednosti Ukrajinaca je što se bore za svoju zemlju na svom teritoriju. Još jedna prednost je što se velik broj civila dobrovoljno prijavio za borbu s naoružanim snagama što bi moglo otežati ruske napade na urbana područja.
Razvoj situacije u Ukrajini uživo pratite ovdje.
VIDEO Pogledajte jezivu snimku ruskog napada na aerodrom u gradu udaljenom 500 km od Hrvatske