Vijest da KBC Rijeka oboljelima od raka ukida lijekove s liste HZZO-a zbog nedostatka novca u bolničkom budžetu odjeknula je poput bombe i na noge digla onkološke i udruge za zaštitu pacijenata te političare, a u bolesnika izazvala gnjev i nevjericu da se preko njihovih leđa lome manjkavosti zdravstvenog sustava.
Izlaze na ulicu
Dio pacijenata oboljelih od raka debelog crijeva, od njih 160 koji se liječe na klinici, “bačen” je na listu čekanja uz šturo objašnjenje – terapija se odgađa dok povjerenstvo ne odobri lijek. Točan broj nesretnih bolesnika još je nepoznat.
– Stanje je sve gore i nema nam druge nego izaći na ulicu – kaže predsjednik Hrvatskog pokreta za prava pacijenata Mirko Štifanić.
Financijski limiti odlučuju tko će živjeti, a tko će umrijeti! Uspješnost vođenja odjela mjeri se u potrošenom novcu, a ne u uspješnosti liječenja! Tim riječima stanje hrvatske onkologije opisala je Katarina Katavić, koordinatorica Saveza onkoloških udruga. Kao gorući problem izdvojen je KBC Rijeka, gdje onkologija, tvrde u Savezu, zbog racionalizacije troškova smije potrošiti samo 650.000 kuna, što je dostatno samo za petinu bolesnika sa zloćudnim bolestima. Iznesen je i primjer pacijentice koja boluje od raka debeloga crijeva i umjesto 12 ciklusa terapije lijekom avastin, primila je samo dva s obrazloženjem da bolnica nema novca.
– Iz jedne bolnice u Zagrebu obratili su nam se usmenim upitom možemo li pomoći liječenju djece sa zloćudnim bolestima! – ispričao je Zoran Cipek iz Udruge “Krijesnica”. Sandra Karabatić iz Saveza udruga iznijela je primjer pacijentice s tumorom mozga koja je s uputnicim za hitan MR dobila termin za osam mjeseci.
– Liste čekanja u onkologiji i prekidanje terapije nedopustivo je – kaže predstojnik Klinike za onkologiju KBC-a Rebro prof. Stjepko Pleština i dodaje: – I na Rebru su se troškovi morali racionalizirati, ali ne na račun lijekova. Na našoj onkologiji uspijevamo održati postignuti standard iako je teško dostići razvijene zemlje.
Po spas u Bolognu
– Nemam problema s lijekovima za bolesnike niti postoje liste čekanja, što se u onkologiji ne može tolerirati – tvrdi prof. Eduard Vrdoljak, predstojnik Klinike za onkologiju KBC-Split.
Sreće nije imala gimnazijalka Vivien Kasalović (19) iz Rijeke. Godinu dana bori se sa zloćudnim tumorom. Nakon što joj je dijagnosticiran Ewing/Pnet sarkom na 11. rebru, liječnici su joj prognozirali dva mjeseca života. – Nakon prvog ciklusa kemoterapije stanje joj se nije popravljalo. Čekanje na trivijalne stvari poput voltarena i krvnih nalaza izluđivalo nas je. Vivien je danas prebačena na kliniku u Bolognu, gdje ćemo našu kćer, iako ne znam kako i čime, nastaviti liječiti privatno – priča ogorčeni otac Svemirko Kasalović.
Haller: Najugroženiji terapiju primaju odmah
Ravnatelj riječkog KBC-a prof. dr. Herman Haller odbija svaku insinuaciju da su na udaru najugroženiji pacijenti. Kao i svake godine, KBC ima mjesečni limit od 47,8 milijuna kuna koji je na raspolaganju klinikama. Najpotrebitiji pacijenti terapiju primaju odmah, a oni koji mogu čekati, stavljaju se na listu i to nije novost, tvrdi Hall
A presjednicki kandidati potrosili dzaba na izbore blizu 100 miljona kuna,pa Hrvatska placa milijone i milijone kuna,za svoje vojnike u Afganistanu Kosovu.....pa toliki skandali pojedinaca koji su pokrali novce u Hrvaskim raznim firmama,a nema se par stotina tisuca za oboljele od te strasne bolesti(raka).