skup propust

Sabo: Za neizgradnju centra za otpad kriv Osijek, a štetu će platiti svih pet gradova

storyeditor/2024-01-29/PXL_051023_104243808.jpg
Damir Špehar/PIXSELL
30.01.2024.
u 13:09

Nakon 20 godina okončan projekt, Osijek, Vinkovci, Vukovar, Beli Manastir i Županja neće dobiti regionalni centar za gospodarenje otpadom

Poslije više od 20 godina konačno će biti okončan projekt regionalnog centra za gospodarenje otpadom koji na kraju ipak neće biti izgrađen, kako se ranije naveliko najavljivalo. Problem će biti riješen sudskom nagodbom s austrijskim konzorcijima Strabag i Saubermacher, i to tako da će svih pet gradova koji su sudjelovali u ovome projektu (Osijek, Vinkovci, Vukovar, Beli Manastir i Županja) morati isplatiti devet milijuna eura jer nije odrađeno ono što se moralo prema potpisanom ugovoru.

Prvi u nizu je Grad Vukovar, čije je Gradsko vijeće donijelo odluku o sudskoj nagodbi prema kojoj će Strabagu i Saubermacheru isplatiti ukupno 1,449 milijuna eura, i to najkasnije do 30. lipnja ove godine. Ovome iznosu treba dodati i milijune kuna, koliko je tijekom svih proteklih godina Grad Vukovar izdvajao za rad Javne ustanove za zbrinjavanje otpada istočne Slavonije (ZOIS), ali i troškove odvjetnika. Prema dogovoru, prihvaćanjem nagodbe obustavili bi se svi daljnji postupci u tijeku, a isto tako Strabag i Saubermacher ne bi pokretali postupak prisilne naplate po ovršnosti predmetne presude.

Objašnjavajući kako je došlo do ove nagodbe, predsjednik Gradskog vijeća Vukovara Željko Sabo kazao je kako je zapravo najveći krivac Grad Osijek, odnosno vodstvo koje je Osijek vodilo prije 20-ak godina. Pojasnio je kako unatoč sklopljenom ugovoru Grad Osijek nije želio izdati građevinsku dozvolu za odlagalište koje se trebalo graditi kod naselja Antunovac zbog čega su dva austrijska konzorcija odlučila zatražiti odštetu.

POVEZANI ČLANCI:

Značilo je to i pokretanje međusobnih sudskih tužbi, a bilo je i prijašnjih godina poziva na nagodbu koje do sada nisu prihvaćene. U početku je prvi zahtjev za odštetu Strabaga i Saubermachera prema osnivačima ZOIS-a iznosio 122 milijuna kuna, da bi u konačnici došao na 9 milijuna eura.

– Tako će ove dvije tvrtke doći do 9 milijuna eura a da pri tome u zemlju nisu zabole nijednu lopatu. Ipak, treba reći i da smo svi mi drugi gradovi zapravo taoci ranije odluke Grada Osijeka – rekao je Sabo. Podsjetio je kako je cijeli problem i on naslijedio kao gradonačelnik kao i da se sve moglo riješiti još 2013. godine, ali da je i tada Grad Osijek imao drukčiji stav.

– Na sastanku gradonačelnika kod tadašnjeg gradonačelnika Osijeka Ivana Vrkića sastali smo se i razgovarali o ovom problemu. Međutim, gradonačelnik Vrkić iz nekog je razloga odlučio tada promijeniti odvjetnika koji nas je zastupao i odlučio angažirati drugoga koji je obećavao bolje rješenje za nas. Nastalu štetu izazvao je Grad Osijek, ali platit ćemo je svi mi – kazao je Sabo.

I zamjenik gradonačelnika Vukovara Filip Sušac smatra da su ranija vodstva Grada Osijeka krivci za sve što se dogodilo, ali ističe da je došao trenutak da se ili ide u sudsku nagodbu, koja je ipak financijski pogodnija, ili da se dopusti ovrha.

POVEZANI ČLANCI:

– Cijena koju ćemo platiti nije mala jer ipak se radi o 1,449 milijuna eura. Međutim, Grad Vukovar ima određenu financijsku zalihu i neće biti problema u financijskom funkcioniranju grada, tako da će se svi planirani gradski projekti nastaviti realizirati. Najbolje su u ovoj cijeloj priči prošli odvjetnici – istaknuo je Sušac.

Predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a u Gradskom vijeću Vukovara Nikola Mažar rekao je da Grad Vukovar nije sam u cijeloj priči, ali i da se radi o slučaju s puno kompliciranih pravnih postupaka i tumačenja te da je jedini izlaz prihvaćanje nagodbe s ciljem da se gradski proračun zaštiti od ovrhe.

VIDEO Ogorčeni francuski farmeri blokiraju autoceste: 'Pozivamo Macrona da uvede realističnije norme'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije