Sabor ukinuo imunitet Glavašu

20.05.2009.
u 10:44

Sabor je većinom glasova uz jedan suzdržan potvrdio odluku Mandatno-imunitetnog povjerenstva da se ukine imunitet zastupniku Branimiru Glavašu kako bi mogao biti pritvoren na temelju prvostupanjske presude za ratni zločin.

U raspravi protiv takve odluke je bio Boro Grubišić (HDSSB) ustvrdivši da je riječ o političkom procesu protiv kako je kazao "mučenika" Glavaša.

Odluku Mandatno-imunitetnog povjerenstva koju je potvrdio Sabor nazavao je žalosnom, tragičnom i sramotnom. Damir Kajin (IDS) ustvrdio je da svaki zločin treba sankcionirati. Hrvatska je bila žrtva agresije, a Slavonija je najviše stradala, no uvjerenja je kako Glavaša treba prepratiti iz Hercegovine u Hrvatsku.

SDP po Sanaderu pucao iz svih oružja, Sanader ponavljao da je pobjednik izbora
Za razliku od scenarija zaobilaženja premijera na aktualnom prijepodnevu, pri čemu su zastupničkim pitanjima udarali po njegovim suradnicima iz Vlade, današnja SDP-ova kanonada bila je usmjerena isključivo na Ivu Sanadera.

Već prva dva pitanja razotkrila su pomno pripremljenu strategiju: pokazati da premijer ne zna podatke o životu određenih društvenih skupina niti ima za njih razumijevanja, te da to prikriva demagogijom koju će mu raskrinkati bacanjem u lice poražavajućih podataka o stanju u Hrvatskoj.


Foto: Mišo Lišanin

Sanader je bio kao na kvizu, a umjesto konkretnih odgovora nudio je političke. Upravo kao što je SDP i očekivao. Strategija SDP-a bila je postaviti kratko pitanje, pričekati odgovor i zakucati Sanadera pomno pripremljenim komentarom njegova odgovora punim crnih podataka o hrvatskoj svakodnevici.

Paljbu je otvorio Daniel Mondekar pitanjem zna li premijer koliko studenata mora plaćati školarine i koliko one iznose. Premijer mu je vrlo samouvjereno odgovorio da je puno važnije što Vlada stvara preduvjete za društvo znanja zbog čega danas ima znatno više studenata nego u vrijeme kad je HDZ preuzeo vlast od SDP-a, a da statistiku zna ministar Dragan Primorac, da ima puno više veleučilišta i sveučilišta nego kad su preuzeli vlast, a da statistiku zna ministar Primorac...

Mondekar mu ja uzvratio da takav odgovor pokazuje kako premijera "boli briga" za studente, pa ni za one koji štrajkaju već mjesec dana zbog školarina, da su školarine svake godine sve veće, te da ih danas plaća više od 50 posto studenata. Time Hrvatska spada u države s najskupljim visokim obrazovanjem, a prosječna školarina iznosi oko 8000 kuna.

Vesna Škulić pitala ga je zna li koliko je novca Vlada rebalansom proračuna ukrala osobama s invaliditetom te zna li koliko iznosi invalidnina. Premijer joj je uzvratio da je shvatio SDP-ovu strategiju bombardiranja zastupničkim pitanjima, te da samo tako nastave, a HDZ će nastaviti, zajedno s partnerima iz HSS-a i HSLS-a, pobjeđivati na izborima.


Foto: Mišo Lišanin

Škulićeva mu je na to uzvratila da ne zna kako žive invalidi, da su poniženi te da je invalidnina od koje mnogi žive mjesec dana 1250 kuna. SDP-ov niz nastavila je Marija Lugarić pitanjem Sanaderu zna li koliko je Vlada smanjila prosvjetarske plaće. Sanader je i njoj odgovorio ironično:
- Najprije vam čestitam na sjajno lošem rezultatu na izborima. Vi ovako nastavite, a mi ćemo nastaviti dobivati izbore.

Lugarićeva mu je uzvratila da je Vlada uzela prosvjetarima 329 milijuna kuna, te da bi on za svoj odgovor u školi dobio ocjenu: "Sjedi jedan!"

- Možda ćemo se dogovoriti da se idući tjedan kampanja ne vodi u Saboru nego u županijama, gradovima i općinama gdje joj je i mjesto - rekao je Sanader, te tako podgrijao spekulacije da bi saborsko zasjedanje idućeg tjedna moglo biti prekinuto do završetka drugog kruga lokalnih izbora.

Vladajuća koalicija i oporbene stranke cijeli su dan vodili bitku o netom održanom prvom krugu lokalnih izbora i međusobno ratovali pitanjima i odgovorima.

Jutarnje napetosti nastavljene su i poslije stanke kad je Tonino Picula pitao premijera Sanadera zna li koliko ljudi svakodnevno odlazi na posao i ne dobiva plaću. Premijer je izrazio zadovoljstvo zbog Piculine brige za radnike te naveo da će Vlada napraviti sve kako bi i preko Hrvatske udruge poslodavaca upozorila na to da dio poslodavaca koristi krizu kako bi otpustio višak radnika.

- Ne možemo se miješati u tržišne slobode, ali možemo apelirati da se trebamo zajedno boriti za svako radno mjesto, rekao je Sanader. Picula je, pak, naveo da 50.000 radnika dnevno odlazi na posao, a da ne dobiva plaću te predložio premijeru da, ipak, razmisli o tome da prihvati SDP-ov zakon kojim bi neisplata plaća radnicima bila kazneno djelo.

Željku Antunović koja ga je pitala zna li koliko radnik dnevno ostaje bez posla premijer je uputio na statistike Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Ona je njemu uzvratila, podižući pritom kartone s napisanim brojevima, da u RH dnevno posao gubi 426 ljudi, ili mjesečno njih 12.809, što je cijeli jedan Trogir ili više od Garešnice.

Pozvala ga je da napravi nešto za te ljude jer dosad nije napravio ništa. Budući da su zastupnici jedni drugima prenosili pozdrave iz mjesta gdje su njihove stranke pobijedile, Antunovićeva je kazala da premijeru prenosi pozdrave 265.000 nezaposlenih i 800.000 članova njihovih obitelji, koji vjerojatno zbog teškog života nisu izašli na izbore.

Pitanje Marija Habeka o tome zna li premijer koliko je porastao vanjski dug u mandatu njegove Vlade, Sanadera je navelo na zaključak da se SDP trudi postavljati pitanja koja bi trebala sugerirati da ova Vlada loše radi, a izbori su, kaže, pokazali da radi dobro.

- U kojem to sokaku - dobacila je Ingrid Antičević Marinović iz klupe.
- Naprimjer u Zadru, gospođo zastupnice. Neka birači znaju da Zadar smatrate sokakom. To je kandidatkinja za gradonačelnicu Zadra - uzvratio je Sanader.

Habek mu je na to naveo da je od 2004. vanjski dug sa 20 narastao na 40 milijarda kuna, te da je pitanje gdje je nestalo dodatnih 20 milijarda eura kad u gospodarstvu nikad nje bilo lošije stanje.

- Nemojte misliti da vas birači neće pitati gdje je potrošen taj novac i da će zaboraviti vaše skupe satove, stanove i autiće koje ste kupovali za 4,5 milijuna kuna - kazao je Habek.

Zoran Milanović ironično je čestitao Sanaderu dobar rezultat HDZ-a u Zagrebu, Dubrovniku i Splitu, a u drugom krugu, kazao je, bit će i bolji. Milanović je pitao Sanadera zašto je u kampanji izmislio da je SDP uputio u Sabor Prijedlog zakona o oporezivanju kamata na štednju građana kad se radi o prijedlogu da se oporezuje profit koji banke ostvare podizanjem kamata na štednju...

Video: infopunkt tv

Nakon aktualnog sata u Hrvatskom saboru koji je protekao u prepucavanju uoči drugog kruga lokalnih izbora, predsjednik Sabora Luka Bebić izjavio je kako bi bilo bolje da se prekine sjednica, nego da se nastavi kao predizborni skup.


Šeksov unuk kao predsjednik Sabora

Najmlađi izdanak loze Vladimira Šeksa, šestogodišnji Tomislav Poštić, sa svojim je prijateljima iz osječkog vrtića Sijenčica na nekoliko trenutaka "zauzeo" sabornicu, a po uzoru na svoga djeda vodio je glavnu riječ sjedeći na mjestu predsjedavajućeg. Na dolasku, Tomo je malo popričao s predsjednikom Sabora Lukom Bebićem, kojem je rekao kako bi radije bio policajac nego predsjednik Sabora. No, čim je ušao u sabornicu, pokazao je da krv nije voda te je odmah zasjeo na središnje mjesto i nekoliko puta mahnuo zvoncem. Uz njega, Šeksa je razveselio i dolazak unuke Ive, koja je raznježenog djeda držala za ruku dok je on, kako je rekao, najslađe i najvažnije izaslanstvo poveo u obilazak Sabora. (V. Mo.)


Ukidanje zastupničkog imuniteta Glavašu

Na 11. sjednici Hrvatskog sabora na dnevnom redu za sada su 34 točke, a prva je odluka Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) o ukidanju zastupničkog imuniteta Branimiru Glavašu.
MIP je početkom prošloga tjedna većinom glasova ukinuo Glavašu imunitet, a jedini glas protiv bio je onaj Vladimira Šišljagića iz Glavaševa HDSSB-a. Time su otklonjene zakonske prepreke za njegovim pritvaranjem prema nepravomoćnoj sudskoj presudi kojom je osuđen na 10 godina zatvora zbog ratnog zločina.
Kako Sabor u vrijeme donošenja odluke nije zasjedao, MIP-ova je odluka stupila na snagu, a zastupnici će na plenarnoj sjednici naknadno odlučiti potvrđuju li tu odluku.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije