Američka administracija planira donirati 500 milijuna doza Pfizerova cjepiva protiv koronavirusa gotovo stotini zemalja u iduće dvije godine, izjavio je u srijedu dobro upućeni izvor.
SAD će ove godine kupiti 200 milijuna, a u prvoj polovici iduće godine 300 milijuna doza, rekao je izvor. Sve će donirati siromašnim državama, njih 92, i Afričkoj uniji, rekao je izvor.
Donacije će ići kroz program COVAX namijenjen opskrbi cjepivom slabo razvijenih zemalja. Tu inicijativu podupiru Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Globalni savez za cjepiva i imunizaciju (GAVI).
Američki predsjednik Joe Biden objavit će plan u četvrtak. On je u srijedu otputovao na samit G7 skupine industrijski najrazvijenijih država svijeta.
Europska agencija za lijekove (EMA), agencija Europske unije zaduzena za procjenu i nadzor medicinskih proizvoda, koristeci bazu podataka EudraVigilance koja prikuplja izvjesca o sumnji na nuspojave lijekova, ukljucujuci cjepiva, objavila je 8. svibnja izvjesce koje koje nitko i ne spominje. Do 8. svibnja 2021. zabiljezili su 10.570 smrtnih slucajeva i 405.259 ozbiljnijih nuspojava nakon cijepljenja s cetiri eksperimentalna cjepiva za COVID-19: COVID-19 mRNA MODERNA, COVID-19 mRNA PFIZER-BIONTECH-a, COVID-19 ASTRAZENECA i Johnson & Johnson cjepivo Janssen COVID-19 (AD26.COV2.S). Detaljna analiza svakog cjepiva daje sljedece: Genetski uredjeno cjepivo Pfizer-BioNTech mRNA rezultiralo je najvecim brojem smrtnih slucajeva, 5.368 smrtnih slucajeva i 170.528 ozbiljnih posljedica ili gotovo 51% od ukupnog broja za sva cetiri cjepiva! Cjepivo Moderna mRNA bilo je drugo s 2.865 smrtnih slucajeva i 22.985 ozbiljnih posljedica. Odnosno, jedina dva eksperimentalna cjepiva mRNA kojima se manipulira genom, Pfizer-BioNTech i Moderna, uzrokovala su 8.233 smrtnih slucajeva od ukupno registriranih 10.570 smrtnih slucajeva. To je 78% svih smrtnih slucajeva od cetiri cjepiva koja se trenutno koriste u EU.